Pytania o toksyczne skażenie powietrza po eksplozji w Leverkusen. Komunikat Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tej sprawie

You are currently viewing Pytania o toksyczne skażenie powietrza po eksplozji w Leverkusen. Komunikat Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tej sprawie

W parku przemysłowym w Leverkusen na zachodzie Niemiec doszło do potężnej eksplozji i pożaru chemikaliów. Wywołało to obawy o ewentualne toksyczne skażenia atmosfery nad Polską. Smugę zanieczyszczeń obserwuje m.in. polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zdjęcie ilustracyjne

Mimo że służbom ratunkowym udało się ugasić już pożar IMGW uważnie monitoruje sytuację. Z powodu pojawiających się pytań w całym kraju, również w Kołobrzegu o ewentualne skażenie nad Polską Ministerstwa Klimatu i Środowiska wydało komunikat. Jego treść poniżej.

„W związku z wybuchem w dniu 27. 07. 2021 r. o godz. 10. na terenie Chempark w Leverkusen (Niemcy) i prognozowanym przez IMGW-PIB dotarciem smugi zanieczyszczeń do granic Polski w dniu 28 lipca w godzinach porannych (7.00-9.00.) uprzejmie informuję, iż na stacjach pomiarów jakości powietrza prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska nie odnotowano podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w godzinach porannych (7.00.-9.00.) w dniu 28.07.2021 r. Wyjątkiem jest stacja pomiarowa w Gdańsku, na ul. Powstańców Warszawskich, gdzie o godz. 8.00 odnotowano stężenie pyłu zawieszonego PM10 wynoszące 145 µg/m3, jednakże wysokie stężenia pyłu PM10 na tej stacji,  nie są związane z wybuchem i występowały również w dniach poprzedzających wybuch w Niemczech. Sytuacja może ulec zmianie, w zależności od przesuwającej się smugi zanieczyszczeń i występujących warunków meteorologicznych. Bieżące dane pomiarowe jakości powietrza dostępne są na portalu „Jakość powietrza” http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current oraz w aplikacji na urządzenia mobilne „Jakość powietrza w Polsce”.

Dodaj komentarz