Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w katedrze”. Na początek Poznański Chór Chłopięcy

5 lipca rozpocznie się XVIII Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w katedrze”. W koncercie wystąpi inauguracyjnym Poznański Chór Chłopięcy. Początek godz. 20.30. Bilety kosztują 35 zł i 30 zł ulgowy.

Po raz drugi w historii festiwalu będziemy mieć okazję by gościć w nim Poznański Chór Chłopięcy, o tradycjach sięgających 1945 roku. Chór specjalizuje się w arcydziełach dawnej i współczesnej polifonii, wykonuje najpiękniejsze utwory XX i XXI w. Szanując tradycję, nową jakość w światowej chóralistyce, kształtuje oryginalne i naturalne brzmienia. Zespół nagrał wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych. Otrzymał nagrodę Honorowej Perły Kultury (2012) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Chór prowadzić będzie wymiennie dwóch dyrygentów: arcydzieła muzyki sakralnej dworów angielskich z XVI i XVII wieku wykonywał będzie pod dyrekcją Brytyjczyka z pochodzenia, Paula Esswooda, zaś kompozycje rodziny Bachów pod batutą swojego dyrektora, Jacka Sykulskiego. Ponadto, w organizowanym w ramach kulturalnej współpracy miast Poznań – Kołobrzeg koncercie wystąpi Jakub Pankowiak, laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych, który tym razem zagra na pozytywie. W koncercie zabrzmią kompozycje Thomasa Tallisa, Henrego Purcella, Johanna Bacha, Johann Christopha Bacha, Johanna Michaela Bacha i Johanna Sebastiana Bacha.
Bilety na koncert inauguracyjny w cenie: 35 zł normalne i 30 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.kupbilecik.pl.

Poznański Chór Chłopięcy
Poznański Chór Chłopięcy powołany został 1 września 2003 roku jako nowa, samorządowa instytucja kultury, z inicjatywy Prezydenta Miasta Poznania, dla zachowania ciągłości tradycji istnienia zespołu, którego początki sięgają 1945 roku, kiedy to został założony przez wybitnego dyrygenta Jerzego Kurczewskiego (1924-1995). Chór koncertował ponad 3000 razy w wielu krajach na czterech kontynentach. Brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, występował m.in. w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńskim Musikverein, Berliner Dom, Notre Dame w Paryżu, Konzerthaus Berlin, Gewandhaus w Lipsku, Filharmonia Sanktpetersburska czy Matsumoto Harmony Hall w Japonii. Zespół zarejestrował wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych. W latach 1992 – 2003 chór działał w ramach stowarzyszenia Poznański Chór Chłopięcy – Polskie Słowiki. Dyrektorem zespołu jest Jacek Sykulski – kompozytor i dyrygent. W szacunku dla tradycji chór tworzy nową jakość w światowej chóralistyce, poprzez m.in. wprowadzenie nowoczesnych, autorskich technik pracy z głosami, warsztatów ze specjalistami, kształtowanie oryginalnego i naturalnego brzmienia chóru chłopięco – męskiego, a także wykonywanie muzyki napisanej w XXI wieku, często specjalnie dla zespołu. Działa w ścisłej współpracy z istniejącą od 1957 roku z Poznańską Szkołą Chóralną J. Kurczewskiego, do której uczęszczają młodzi śpiewacy.
Instytucja jest organizatorem dwóch ważnych wydarzeń kulturalnych w Poznaniu – Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopięcych, jak również Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium”. W 2012 r. zespół został wyróżniony za swoje dokonania artystyczne nagrodą Honorowej Perły Kultury, a w 2014 r. odebrał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poznański Chór Chłopięcy wykonuje przede wszystkim arcydzieła dawnej i współczesnej polifonii, najpiękniejsze utwory XX i XXI w. i muzykę filmową (m.in. zdobywcy Oskara – Jana A.P. Kaczmarka). Współpracuje ze znakomitymi artystami (kompozytorzy, dyrygenci, orkiestry, soliści) realizując również przedsięwzięcia z pogranicza sztuk i stylów. Dzięki swej szeroko rozwiniętej działalność ogólnopolskiej i międzynarodowej stanowi muzyczną wizytówkę kulturalną miasta Poznania.

Źródło: RCK
Na plakacie poniżej program czwartkowych koncertów w katedrze od 5 lipca do 23 sierpnia.

muzyka - Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w katedrze". Na początek Poznański Chór Chłopięcy

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend