Rusza rehabilitacja pocovidowa. NFZ będzie finansował powrót do zdrowia m.in. w uzdrowiskach

Rusza rehabilitacja pocovidowa, o którą apelowali m.in. przedstawiciele kołobrzeskich zakładów uzdrowiskowych.

Rehabilitacja pocovidowa, w zależności od stanu pacjenta, będzie prowadzona w domu, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.

Osoby, które przechorowały Covid-19 i są dziś już ozdrowieńcami niejednokrotnie borykają się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem, powikłaniami neurologicznymi  kardiologicznymi.

Do udzielenia takich świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny spełniając wyznaczone kryteria. Nie będzie organizowany żaden konkurs ofert, ale pojawi się wykaz Narodowego Funduszu Zdrowia. Świadczenia będą udzielane zarówno w oddziałach rehabilitacyjnych, jak i w warunkach ambulatoryjnych oraz w domu pacjenta.

Do wykazu będzie mógł zgłosić się każdy podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne, który ma podpisaną umowę z NFZ. Rehabilitacja pocovidowa będzie stanowiła odrębny produkt i będzie odrębnie finansowany z funduszu przeciwdziałania Covid-19.

Czas trwania rehabilitacji COVID-19 będzie wynosił od 2 do 6 tygodni, przy czym  rehabilitacja rozpoczynać się będzie nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19.

W zakres rehabilitacji pocovidowej wejdą m.in.:
-kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających
-inhalacje indywidualne
-treningi marszowe
-balneoterapia – wg indywidualnych wskazań
-masaż – wg indywidualnych wskazań
-hydroterapia, fizykoterapia – wg indywidualnych wskazań
-treningi relaksacyjne
-edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia
-leczenie dietetyczne – wg indywidualnych wskazań
-wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend