Do końca września w Kołobrzegu mają pojawić się podziemne, a raczej półpodziemne, bo ich część wystaje ponad ziemię, pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Do estetycznych koszy będziemy wyrzucać papier i szkło.
Na zdjęciu przykładowy pojemnik na śmieci, którego komora na odpady znajduje się pod ziemią. Podobne mają powstać w Kołobrzegu. Fot. pszok.pl
Kołobrzeski magistrat ogłosił przetarg na budowę półpodziemnych śmietników, tzw. gniazd. Firma, która go wygra zaprojektuje i wybuduje na terenie Kołobrzegu 66 gniazd na szkło o pojemności 3 metry sześcienne i kolejne 66 sztuk o pojemności 5 metrów sześciennych na papier. Łącznie ma ich powstać 132 szt.
Główną zaletą takich pojemników jest estetyka i funkcjonalność. Są też szczelne i bezpieczne. Funkcjonujące dziś pojemniki nie dość, że same często wyglądają brzydko, to jeszcze wokół nich panuje bałagan.
Nowe kosze to elastyczny rękaw ukryty w ziemi, z którego wystaje tylko niewielki pojemnik z klapą. Wystarczy, że śmieciarka z wysięgnikiem wyciągnie rękaw i opróżni go.
Budowa pojemników półpodziemnych na odpady komunalne realizowana będzie w ramach projektu „Budowy punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty”.
Poniżej spis ulic przy których takie pojemniki mają powstać.
oczywiście kołobrzeski magistrat ma zgodę właścicieli terenu czyli mieszkańców Wspólnoty Wschodnia 5-17 na zmianę przeznaczenia gruntu oraz wydzierżawienie go miastu