Sobota, RCK, koncert chóru „Cantores Colabregae”, godz. 19, bilety 1 zł

17 listopada 1997 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Kołobrzegu odbyło się założycielskie spotkanie chóru „Cantores Colabregae”. Stawiło się wówczas 10 osób – pasjonatów śpiewu chóralnego, w większości panie. Pod batutą pierwszego dyrygenta Jolanty Krzywoń chór przygotował się do debiutanckiego koncertu w kinie „Piast” z okazji 53 Rocznicy Zakończenia Walk o Kołobrzeg – 18 marca 1998 roku. Wkrótce pałeczkę dyrygenta przejęła Waleria Żuławnik, specjalistka w dziedzinie dyrygentury symfoniczno – chóralnej, laureatka Srebrnego Dyplomu dla Dyrygenta na Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Lintzu (Austria). Prowadzony przez nią chór wystąpił 9 maja 1998 r. w ośrodku Arka-Mega z okazji Międzynarodowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W składzie chóru śpiewało ponad 40 osób.

Od pierwszego spotkania minęło 20 lat. Nie ma już Miejskiego Ośrodka Kultury, który został przekształcony w Regionalne Centrum Kultury i otrzymał imię Zbigniewa Herberta. Nie działa już w mieście kino „Piast”, chociaż obiekt jeszcze pozostał. Dawny ośrodek Arka – Mega to dziś prężnie działające hotel Arka Medical Spa i Ośrodek Sanatoryjno-Wypoczynkowy Mega. Chór „Cantores Colabregae” pozostał ten sam i wciąż prowadzony jest przez Walerię Żuławnik, która tworzy dla niego wiele autorskich aranżacji czyniąc niepowatrzalnym i wyjątkowym. Cantores Colabregae wyspecjalizował się w wykonywaniu kompozycji klasycznych, melodii ludowych, sakralnych, utworów muzyki rozrywkowej. Koncertuje na terenie miasta i województwa. Ma na swoim koncie koncerty zagraniczne: we Włoszech, w Niemczech. Chór dwukrotnie zdobył tytuł Laureata Wojewódzkiego Przeglądu Chórów i Zespołów Kameralnych w Szczecinie. Występował obok znanych artystów polskiej sceny muzycznej Józefa Skrzeka, Małgorzaty Kubali oraz Aleksandra Czajkowskiego – Ładysza. Wziął udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej „Music Everywhere!” w Gdańsku (2014). W czerwcu 2015 wziął udział w Przeglądzie Chórów Amatorskich w ramach IV Dni Gminy Wejherowo.

Koncert odbędzie się 9 grudnia 2017 r., o godz. 17.00 w sali widowiskowej RCK. Bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie RCK.

Chór „Cantores Colabregae” powstał w Miejskim Ośrodku Kultury w Kołobrzegu (obecnie Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu) w listopadzie 1997 roku. Premierowy koncert odbył się 18 marca 1998 r. w kinie „Piast” z okazji 53 Rocznicy Walk o Kołobrzeg. Pierwszym dyrygentem chóru była Jolanta Krzywoń, pół roku później roli tej podjęła się Waleria Żuławnik, która prowadzi chór do dnia dzisiejszego. Chór „Canores Colabregae” jest zespołem dobrze znanym kołobrzeskiej publiczności. Działa w formacji mieszanej, złożony jest głównie z amatorów – pasjonatów śpiewu chóralnego, prowadzonych przez znakomitego fachowca w dziedzinie dyrygentury symfoniczno – chóralnej, Walerię Żuławnik.

Źródło: RCK

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend