W środę rusza program „Zdrowe dzieci w zdrowych gminach”. Co to oznacza?

You are currently viewing W środę rusza program „Zdrowe dzieci w zdrowych gminach”. Co to oznacza?
  • Post category:Info
  • Post comments:0 Komentarzy

W środę o godzinie 11 w sali konferencyjnej hotelu Olymp 3 przy ulicy Kasprowicza 15, oficjalnie ruszy projekt „Zdrowe dzieci w zdrowych gminach”. Od tego momentu w naszych szkołach ma się sporo zmienić.

O programie pisaliśmy już w lipcu tego roku. Wtedy dowiedzieliśmy się, że na terenie naszego powiatu wystartuje  program „Zdrowe dzieci w zdrowych gminach”, który będzie realizowany we współpracy z niemieckim miastem Schwedt nad Odrą oraz Europejską Akademią Sportu.

Program ma odwrócić negatywny trend widoczny wśród najmłodszych – wyniki badania zdrowia i sprawności polskich uczniów są alarmujące – już 70 procent z nich boryka się z jakąś formą nadwagi lub otyłości. Znacząco spadła też wydolność ich organizmów w porównaniu do pokoleń sprzed 10 czy 15 lat.

Co więc zostanie zrobione? Za w sumie 1.5 miliona złotych (cały projekt wart jest ponad 5 milionów złotych i uczestniczą w nim cztery gminy ) powstaną w szkołach m.in. pracownie dietetyczne, a szkoły zostaną doposażone w sprzęt sportowy. To wszystko razem ma sprawić, że dzieci będą zdrowsze i sprawniejsze.

– Program „Zdrowe dzieci w zdrowych gminach” wcześniej był realizowany w gminach w Holandii i Niemczech – mówiła w lipcu Anna Mieczkowska, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, przedstawiając projekt – Badania wykazały niską aktywność dzieci i wysoki procent dzieci z otyłością. Trzeba więc zmienić sposób prozdrowotnej edukacji dzieci i samo podejście do tematu. Zaangażować nie tylko nauczycieli i dzieci, ale też rodziców.

Wszystkie dzieci objęte programem będą uczestniczyć w zajęciach z zakresu edukacji prozdrowotnej. W szkolnym programie pojawi się m.in. dodatkowe 3 godziny zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie podstawówek będą uczyli się między innymi gotowania zdrowych dań i zasad zdrowego żywienia.

W środę na spotkaniu inaugurującym będą włodarze wszystkich miast i gmin biorących udział w projekcie oraz nauczyciele (którzy będą prowadzili zajęcia tematyczne).   

Dodaj komentarz