W Ustroniu Morskim powstaną hotele dla samotnych pszczół i ogród lawendowy

W Ustroniu Morskim powstaną hotele dla pszczół i ogród lawendowy. Projekt edukacyjny, w którym udział wezmą najmłodsi, dostał właśnie dofinansowanie.

Ustronie Morskie otrzymało dofinansowanie w ramach konkursu Działaj Lokalnie 2020. Projekt pod nazwą „Przedszkolaki ratują pszczoły” dostanie 5 943 złotych. Dzięki wsparciu dzieci z Ustronia Morskiego stworzą ogród lawendowy i dowiedzą się, jak zadbać o pszczoły. Na łąkach kwietnych pojawią się też hotele dla pszczół.

Hotele dla owadów zamieszkuje szereg gatunków samotnych pszczół (np. miesierki, murarki, porobnice) i os (np. kopułkowate). Gatunki samotne, w przeciwieństwie do społecznych takich jak pszczoła miodna czy szerszenie, nie żyją w rodzinach składających się z królowej i robotnic, ale każda samica zakłada własne gniazdo. Gniazda nie są bronione, więc hotel dla owadów jest całkowicie bezpieczny, a zbliżenie się do niego nie grozi pożądleniem. (Wikipedia)

Ustrońska grupa inicjatywna, z Olgą Sroką (sołtys Ustronia Morskiego) na czele, działać będzie we współpracy z sołectwem, a opiekunem projektu jest Gminny Ośrodek Kultury w Ustroniu Morskim. 

W wyniku oceny Komisji Konkursowej wybrano 11 przedsięwzięć na łączną kwotę 55 613 zł w tym po raz pierwszy w Gminie Ustronie Morskie. Najwyżej oceniony projekt otrzymał 31,75 punkty. Ustroński pomysł otrzymał 31,33 punktów i zajął trzecie miejsce w rankingu.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend