Wczorajsza akcja „TELEFONY” kołobrzeskiej drogówki. Mandaty za korzystanie z telefonu podczas kierowania samochodem

Policjanci ruchu drogowego cyklicznie prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „TELEFONY”. Mają one na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj sześciu kierowców złapanych na korzystaniu z telefonu podczas jazdy

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Kołobrzeskiej Komendy w dniu wczorajszym podczas prowadzonych działań skontrolowali 32 pojazdy i ujawnili 27 naruszeń przepisów ruchu drogowego, w tym 6 naruszeń dotyczących korzystania z telefonu podczas jazdy.

Przypominamy, że zakaz korzystania z telefonu, który trzymamy w ręku, dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, a więc również rowerzystów. Przy czym „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie SMS-ów, przeglądanie Internetu, przewijanie menu, itp.

W sytuacji, gdy nie możemy obejść się bez telefonu, bo np. jest naszym narzędziem pracy, powinniśmy wówczas wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy, za pomocą którego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend