Osiem budek dla jerzyków zamontowano przy ul. Okopowej

Wczoraj w ramach Dnia Ziemi w Kołobrzegu zamontowane zostały budki dla jerzyków.

W Kołobrzegu jerzyki bytują w okolicach portu i pasa nadmorskiego, a także w centrum miasta. Opinia ornitologiczna wskazuje możliwość  montażu budek lęgowych przy ul. Okopowej na budynku Szkoły Podstawowej nr 7 im. Zjednoczonej Europy. 
-W związku z tym zamontowaliśmy osiem budek typu „J” z trocinobetonu. Całkowity koszt to 1560 złotych – informuje rzecznik Urzędu Miasta Michał Kujaczyński.

O jerzykach w wielu źródłach możemy przeczytać:

„Jerzyk to tzw. latający mieszczanin o długości ciała: 16-19 cm. Jest najlepszym lotnikiem wśród ptaków. Mimo podobieństwa do jaskółek nie jest z nimi spokrewniony. Od naszych gatunków jaskółek jest wyraźnie większy i różni się całkowicie brunatno-czarnym ubarwieniem tylko z niewielkim rozjaśnieniem na gardle. Ma bardzo długie, wąskie, sierpowate skrzydła i rozwidlony ogon. Jerzyki spędzają niemal całe życie w powietrzu. Są towarzyskie i często gniazdują kolonijnie. Odbywają dalekie loty w celu zdobycia odpowiedniej ilości pokarmu, a ich głównym wrogiem jest deszczowa pogoda, która uniemożliwia żerowanie. Są ptakami niezwykle pożytecznymi. Ptaki te żywią się wyłącznie owadami złapanymi w powietrzu, zjadając dokuczliwe meszki, muchy i komaryJerzyków w miastach jest coraz mniej i jeżeli nie będziemy chronić i przywracać ich siedlisk, to niedługo znikną. Dlatego tak ważne jest montowanie budek lęgowych z trocinobetonu w centrum miast, by stworzyć jerzykom odpowiednie warunki do lęgów i życia.”

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend