Widzisz zaniedbany, porzucony lub niepotrzebny neon? Daj znać!

– Zostań poszukiwaczem zapomnianych neonów! – namawia grupa społeczników, którzy chcą ocalić od zapomnienia (i zniszczenia) świetlne reklamy z Kołobrzegu i jego okolicy.

– Jeżeli widzisz gdzieś w Kołobrzegu i okolicach stary neon lub jego pozostałości – koniecznie zrób foto i podeślij nam! A może masz taki relikt zdemontowany w piwnicy? Sprawdzimy każdy ślad i uratujemy co się da – informują na Facebooku społecznicy. Kontakt z nimi jest możliwy właśnie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wystarczy na Facebooku wpisać Kołobrzeskie Neony.

Jak rozpoznać neon?

Neon to popularna nazwa zewnętrznej reklamy świetlnej, której charakterystyczną cechą są szklane rurki wypełnione gazem. Ojcem neonu jest Francuz Georges’a Claude, który w 1910 roku wynalazł zasady funkcjonowania lamp neonowych. Szczytowy okres wykorzystania neonów w reklamach zewnętrznych w Kołobrzegu przypadł na lata 60. i 70. XX wieku. Dlatego tak niewiele z tych, które przetrwały posiada wciąż kompletne szklane rurki.

-Niech Was to więc nie zmyli piszcie do nas śmiało, żadnej wiadomości nie pozostawimy bez odpowiedzi. – czytamy na profilu Kołobrzeskie NEONy na Facebooku – Chcemy stworzyć Galerię kołobrzeskie NEONY, by wyeksponować w niej ocalałe reklamy świetlne. W realizację projektu wkładamy własne siły, środki i umiejętności, lecz ze względu na dużą skalę projektu i jego rangę potrzebujemy pomocy fachowców. Serdecznie zapraszamy do wsparcia naszej inicjatywy lokalne firmy, wierząc, że będzie to dla nich nie tylko doskonała promocja i reklama, ale też satysfakcja z zaangażowania w rozbudowę kulturalnej oferty naszego miasta i ocalenie kołobrzeskich perełek designu. Do dalszego rozwoju projektu jest nam niezbędna renowacja konstrukcji metalowej neonów, zabezpieczenie ich farbą antykorozyjną oraz montaż instalacji elektrycznej i świecących elementów neonowych.

Galeria kołobrzeskie NEONY – to niekomercyjny projekt społeczny, który ma na celu ocalić od zapomnienia kołobrzeskie neony i reklamy świetlne! Niech neony na powrót rozświetlą nasze miasto i przeniosą nas w nostalgiczną podróż w czasie.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend