Wraca temat woj. Środkowopomorskiego. Hoc: Nie zrobimy nic wbrew woli społeczeństwa

Premier RP zapowiedział w środę w Koszalinie, że rząd zintensyfikuje konsultacje w sprawie powstania 17. województwa na mapie Polski. Chodzi o woj. Środkowopomorskie. W jego granicach znalazłby się Kołobrzeg. 

Przed wyborami, ale także już po ich wygraniu, politycy PiS zapowiadali utworzenie trzeciego województwa na Pomorzu. Środkowopomorskie miałoby dwie stolice: Koszalin i Słupsk. Mieściłoby się w podobnych granicach jak byłe województwo Koszalińskie. 

Premier pytany w środę o pomysł powstania nowego województwa na Pomorzu odpowiedział, że „temat województwa Środkowopomorskiego cały czas istnieje”.

– Doskonale pamiętamy, czego życzą sobie przede wszystkim mieszkańcy Koszalina i prowadzimy, a teraz nawet zintensyfikujemy prowadzenie konsultacji społecznych również w powiatach otaczających Koszalin, w tym Słupsk, w samym Słupsku, bo wiem, że pomysł tego dotyczył – zadeklarował Mateusz Morawiecki

Temat powołania woj. Środkowopomorskiego wraca cyklicznie od kilku lat. W Kołobrzegu pomysł krytykowano. O ewentualne korzyści z jego utworzenia dla Kołobrzegu pytamy europosła PiS, Czesława Hoca.

– Kołobrzeg byłby trzecim miastem w województwie i na pewno by na tym skorzystał. Na swoim podwórku rządzi się lepiej – mówi europoseł Czesław Hoc – Naszą dobrą wolę dla powstania województwa Środkowopomorskiego wyraziliśmy m.in. otwierając 17 oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Koszalinie, choć miało ich być  początkowo 16. Ale podkreślam, nie zrobimy nic wbrew woli społeczeństwa. Jeżeli obywatele wyrażą wolę aby województwo Środkowopomorskie powstało na przykład w uchwale intencyjnej lub w referendum, wtedy ten projekt zrealizujemy i tylko wtedy. – podkreśla.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend