Wspominali pierwszych mieszkańców Kołobrzegu (zdjęcia, wideo)

W piątek kołobrzescy Pionierzy i zaproszeni goście wspominali mieszkańców miasta, którzy przyjechali tu w pierwszych latach po 1945 roku.

Zaduszki Pionierów przygotował Klubu Pioniera. Piątkowe spotkanie w sali koncertowej ratusza poprzedziła duża akcja zarchiwizowania starych zdjęć miasta i jego pierwszych po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku, mieszkańców. Najstarsi kołobrzeżanie wypożyczyli lub przekazali fotografie ze swoich rodzinnych albumów. Można je było zobaczyć właśnie w piątkowe „Zaduszki Pionierów”.

Podczas spotkania w sali koncertowej ratusza wystąpił m.in. chór „Pionier”, Wojciech Czaplewski i młodzież – Kacper Pierzak, Dominika Plata z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, którzy recytowali poezję Zbigniewa Herberta. Wystąpiła również młoda wokalistka Agata Kramarz z Liceum Społecznego im. Z. Herberta. Usłyszeliśmy też Pawła Malleka, który w swoim występie sięgnął do repertuaru takich artystów jak Edmund Fetting czy Marek Grechuta. Najmłodszy w tym gronie Milan Maziarz (wideo) wyrecytował wiersz napisany specjalnie na tę okazję przez jego ojca. Odbyła się również projekcja filmu „Na przykład Kołobrzeg” z 1958 roku.

Po spotkaniu można było zwiedzać mieszczące się w zabytkowych piwnicach ratusza muzeum Patria Colbergiensis.

Pionierzy zrealizowali projekt we współpracy z kołobrzeskim Urzędem Miasta, Regionalnym Centrum Kultury, Muzeum Patria Colbergiensis i Muzeum Oręża Polskiego.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend