Wyczyszczą deptak przy molo z gum do żucia i plam po jedzeniu. Przy okazji będzie można wykonać darmowe badanie spirometryczne

Firma, która czyściła starożytne Kolosy Memnona w Tebach, a także pomnik Chrystusa w Rio De Janeiro wysprząta teraz kołobrzeski deptak. Miasto Kołobrzeg jest partnerem niecodziennej akcji.

Mierzący ponad 200 metrów deptak przy ul. Mickiewicza, prowadzący na kołobrzeskie molo czeka wielkie… pucowanie. Już w najbliższy wtorek (18.09) do miasta przyjedzie 7 maszyn czyszczących. Przez blisko 10 godzin, począwszy od godziny 7.00, deptak ten będzie zamiatany, szorowany i odkurzany. Zniknąć mają m.in. plamy po jedzeniu oraz zeschnięte gumy. Do usunięcia tych ostatnich sprowadzone zostanie specjalne urządzenie przypominające miotacz protonów z kultowego filmu o pogromcach duchów. Sprzątanie odbędzie się w ramach akcji „czysta przestrzeń-wspólna sprawa”, którą organizuje firma Kärcher. Kołobrzeg to jej pierwszy przystanek.

– Pozbędziemy się m.in. zabrudzeń spożywczych, w tym plam z tłustych sosów dodawanych do fast foodów oraz czarnych plam po zeschniętych gumach do żucia. Myte będą również kosze na śmieci oraz elementy małej architektury. Maszyny wymiotą także pyły powstałe np. wskutek ścierających się opon. W sumie prace czystościowe obejmą aż 1935 m kw. deptaka  – mówi Magdalena Kwoka, specjalista ds. mediów, badań i analizy rynku firmy Kärcher.

Prace, które wykonamy na deptaku będą dopełnieniem codziennego, bardzo efektywnie działającego serwisu sprzątającego, jaki pracuje w mieście. Skupimy się jednak na tych zabrudzeniach, które nie zawsze podczas bieżącego sprzątania da się łatwo usunąć. Dla nas będzie to wyzwanie –mówi Kajetan Nowak, Kierownik sprzedaży – Instytucje publiczne/technika komunalna w firmie Kärcher.

 Ciekawostką jest to, że podczas sprzątania zostaną wykorzystane specjalne urządzenia pozwalające ograniczyć wtórną emisję pyłów PM10 i PM2,5, czyli zanieczyszczeń opadających na chodniki, które drażnią układ oddechowy. W praktyce oznacza to, że takie urządzenia usuną m.in. zalegające na chodnikach drobiny ze startych opon, spalin lub pochodzące z przewozu np. odpadów budowlanych.

 Będą edukować mieszkańców na temat czystości

Całej akcji będą mogli przyglądać się mieszkańcy. Jak podkreślają jej pomysłodawcy, w zamyśle ma ona przede wszystkim wymiar edukacyjny dla społeczności lokalnej.  Z myślą o edukacji mieszkańców, na placu przy molo powstanie także specjalna strefa. Przez cały dzień będzie można w niej skorzystać z szeregu atrakcji oraz zasięgać porad.  Od godz. 8 do godz. 16 w mobilnym centrum diagnostycznym będzie można wykonać bezpłatne badanie spirometryczne, oceniające kondycję układu oddechowego.

 Dla najmłodszych z kolei przygotowano eko-warsztaty łączące zabawę z nauką. Dzieci dowiedzą się na nich m.in. jak wyglądają zanieczyszczenia powietrza, skąd się bierze smog i w jaki sposób wpływa on na zdrowie. Dorośli natomiast będą mogli zawitać do kina Kärcher, w którym wyświetlane będą filmy pokazujące akcje czystościowe na całym świecie.

 Odwiedzający strefę otrzymają także upominki, m.in. maseczki antysmogowe przydatne jesienią i zimą, a także specjalny poradnik, w którym znajdą się informacje o tym, jak dbać o środowisko naturalne w codziennym życiu, jak postępować odpowiedzialnie w miejskiej przestrzeni czy w jaki sposób uchronić się przed zgubnym wpływem smogu.

 

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend