Wysoki na 35 metrów ośrodek powstanie w Dźwirzynie. Inwestor zrobi głębokie na 2 km odwierty do ujęć wody termalnej

Wczoraj odbyła się XXVI sesja Rady Gminy Kołobrzeg. Głównym punktem było przyjęcie uchwały dotyczącej wprowadzenia zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego Dźwirzyna.

W sesji wziął udział szef grupy Hasco, a także właściciel działki w centrum Dźwirzyna, o której mowa w uchwale – Stanisław Han. Przedsiębiorca prosił o możliwość zbudowania budynku do 35 metrów. Byłby to nowy ośrodek w Dźwirzynie. Wyróżnik byłby jeden – ma to być obiekt z naturalną wodą termalną.
Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa potwierdziła, że na działce, na głębokości 2 kilometrów jest woda o temperaturze 56 stopni. Oprócz właściwości zdrowotnych woda termalna niesie także inne korzyści. Można czerpać z niej energię, aby zmniejszyć koszty oraz emisję dwutlenku węgla.

-Chcemy zrobić odwierty i energię wykorzystywać nie tylko dla siebie, ale też udostępnić ją innym – mówił podczas sesji Rady Gminy Stanisław Han – Tej wody jest bardzo dużo. Chcemy w ten sposób zmniejszyć koszty utrzymania i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

To nie koniec planów inwestora. Na innej działce chce wybudować ośrodek dla matki z dzieckiem, gdzie do zdrowia wracałyby osoby z chorobami pulmonologicznymi (m.in. z astmą).

Podczas sesji inwestor przedstawił wizualizację (na zdj.) jak ośrodek miałby wyglądać. Według przedsiębiorcy Gmina Kołobrzeg z tytułu samego podatku otrzymywałaby od ośrodka 1 600 000 zł.

Uchwała została przegłosowana. Grupa Hasco chciałaby rozpocząć pracę już jesienią. Obiekt ma być gotowy w 2024 r.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend