Wzrosną czynsze za mieszkania komunalne. Miasto ma ich 1300. O ile i kiedy?

Od 1 lutego 2022 r. wejdą w życie nowe stawki czynszu za lokale komunalne. Obowiązująca maksymalna stawka za metr kwadratowy obecnie wynosi 7,15 zł i została ustalona 5 lat temu.

Fot. zdjęcie poglądowe

Obowiązująca maksymalna stawka to 7,15 zł za metr kwadratowy. Maksymalna to znaczy, dla lokali, które osiągają maksymalną punktację (odzwierciedlającą standard lokalu) wymienioną w uchwale Rady Miasta.

Z prawie 1300 miejskich lokali mieszkalnych takich mieszkań z „pełną” punktacją jest dokładnie 14. Za pozostałe najemcy płacą mniej. Średnia stawka czynszu za lokal komunalny w Kołobrzegu to 5,41 zł za metr kwadratowy. Najniższa stawka czynszu w tym momencie to 2,50 zł z metr kwadratowy. Mimo że, stawki nie są wygórowane, to i tak część najemców nie reguluje swoich zobowiązań – łączne zadłużenie z tytułu czynszów za lokale mieszkalne to 7,7 miliona złotych. Co ciekawe, ponad 5 milionów to zadłużenie tych dłużników, którzy zostali już eksmitowani z miejskich nieruchomości.

Przy obecnie obowiązującej stawce łączne wpływy z tytułu czynszów i innych opłat z tym związanych w skali roku to 7,7 miliona złotych. Wydatki ponoszone przez budżet miasta to 13,4 miliona złotych (fundusz remontowy, remonty mieszkań, drobne naprawy eksploatacyjne, wynagrodzenie zarządców). Co roku miasto dokłada do utrzymania lokali komunalnych i najmu socjalnego ponad 5,5 miliona złotych.

Nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 lutego 2022 r.

Nowa stawka czynszu za lokale komunalne, która wejdzie w życie od 1 lutego 2022 r. to 9,25 zł za metr kwadratowy.

– Przy tej wielkości stawki szacujemy, że łączne wpływy z tytułu czynszów i innych opłat z tym związanych w 2022 r. wyniosą 10 milionów złotych – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy magistratu – Niestety koszty także rosną. Przewidujemy, że w przyszłym roku będzie to kwota 15 milionów złotych.

Wzrost stawki  czynszu przełoży się także na wzrost dodatku mieszkaniowego. Rocznie z tego świadczenia korzysta około 600 mieszkańców. 

Dla porównania stawki w innych miastach: Szczecinek – 7,95 zł, Gryfice – 7,41 zł, Koszalin – 7,12 zł, Świnoujście – 13,25 zł, Szczecin – 10,99 zł, Białogard 9,10 zł


Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend