Zalecenia Państwowego Zakładu Higieny ws. wypoczynku na plażach. 6 metrów kwadratowych dla każdego?

You are currently viewing Zalecenia Państwowego Zakładu Higieny ws. wypoczynku na plażach. 6 metrów kwadratowych dla każdego?

U progu sezonu letniego nadmorskie gminy zastanawiają się jak będzie wyglądała organizacja wypoczynku na plażach. Wczoraj gdy dzwoniliśmy do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji usłyszeliśmy, że żadne wytycznej w tej sprawie jeszcze do Kołobrzegu nie dotarły. Poznaliśmy jednak wstępne zalecenia Państwowego Zakładu Higieny.

Dziennikarze stacji radiowej RMF FM dotarli do pisma, które do Głównego Inspektoratu Sanitarnego w sprawie środków ostrożności, jakie powinny być zachowane na plażach w czasie epidemii koronawirusa trafiło z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W piśmie, które cytuje RMF FM, czytamy m.in., że „optymalnie byłoby, aby na plaży przebywało około 1/3 przeciętnej dziennej liczby odwiedzających z typowego sezonu letniego”.

W piśmie do Głównego Inspektoratu Sanitarnego NIZP-PZH stwierdza też, że zarówno podczas kąpieli, jak i na plażach, odpoczywający powinni zachowywać dystans 2 metrów. Nie dotyczy to osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

W piśmie mowa jest również o tym, że na terenie kąpieliska na jedną osobę przypadać powinno 6 metrów kwadratowych.

NIZP-PZH zachęca, by organizatorzy kąpielisk przypominali plażowiczom o konieczności zachowania 2 metrów dystansu i apelowali do ich poczucia odpowiedzialności. Jednocześnie poddaje pod rozwagę np. dzielenie plaż na sektory i wyznaczenia maksymalnej liczby osób, które mogą w takim sektorze przebywać.

„Pożądane jest prowadzenie obserwacji wejść na plażę, liczenie wchodzących i opuszczających ją osób” – czytamy również w piśmie Państwowego Zakładu Higieny zaznaczając jednocześnie, że wszystko to, to na razie jedynie zalecenia.

Gdy już poznamy ostateczne wytyczne dot. wypoczynku na plaży, pytanie kto ma je egzekwować. Ratownicy wodni, których w tym roku na kołobrzeskich kąpieliskach ma być ok. 60, nie mają takich uprawnień. Podczas jednej z ostatnich miejskich komisji w Kołobrzegu padła sugestia częstszych patroli policji i Straży Miejskiej.

Odcinek wybrzeża administrowany przez miasto Kołobrzeg to ponad 13,5 kilometrów. W tym roku na tym odcinku zlokalizowanych będzie 11 stanowisk ratowników.

Dodaj komentarz