1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego. Wybierz OPP z terenu powiatu kołobrzeskiego (+lista i numery KRS)

1% – tak w skrócie mówimy o 1% podatku dochodowego osób fizycznych, który od 2004 roku podatnicy mogą przekazywać organizacjom pożytku publicznego (OPP).

UWAGA: z powodu epidemii koronawirusa wydłużono termin składania deklaracji podatkowych za 2019 rok do końca maja 2020 r.

Prezydent Kołobrzegu namawia mieszkańców, by swój 1 procent przekazali organizacjom działającym na terenie powiatu kołobrzeskiego. Pod tekstem publikujemy wykaz takich OPP. W deklaracji podatkowej wystarczy w odpowiednim miejscu wpisać numer KRS wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Jak możemy przeczytać na portalu ngo.pl „możliwość przekazywania 1% podatku organizacjom OPP jest przejawem demokracji bezpośredniej. Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować, do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. Korzystając z tej możliwości, „wspomagamy” ministra finansów w dystrybucji środków publicznych. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1% organizacji pożytku publicznego, podatek za dany rok trafi do „wspólnego worka”, którego przeznaczeniu decyduje rząd i sejm.
Z prawno-podatkowego punktu widzenia 1% to pieniądze należne państwu, które i tak podatnik musi „oddać”. Przekazując 1% podatku dochodowego, nie dysponujemy zatem własnymi pieniędzmi, a tylko korzystamy z „uprzejmości” państwa, które pozwala podatnikom samodzielnie zadecydować, gdzie trafią państwowe pieniądze. Nie jest to więc darowizna, którą wykłada się dobrowolnie z własnej kieszeni.”

opp - 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego. Wybierz OPP z terenu powiatu kołobrzeskiego (+lista i numery KRS)

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend