17 stycznia, Adebar, wykład otwarty profesora Dobrosława Bagińskiego, godz. 18, wstęp wolny

You are currently viewing 17 stycznia, Adebar, wykład otwarty profesora Dobrosława Bagińskiego, godz. 18, wstęp wolny

17.01.2024 (środa) godz. 18.00
19.01.2024 (piątek) godz. 18.00
Wykłady otwarte profesora Dobrosława Bagińskiego
Laboratorium Kultury Adebar


Z ogromną przyjemnością zapraszamy do Laboratorium Kultury na wykłady otwarte profesora Dobrosława Bagińskiego – rzeźbiarza, malarza, fotografika, pedagoga i teoretyka sztuki.
Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych we Wrocławiu uzyskał w 1975 roku., a działania artystyczne rozpoczął we wrocławskiej grupie „Galeria Sztuki Aktualnej” (1972-1975). Następnie powrócił do rodzinnego Lublina, gdzie tworzy i działa do dziś.
Profesor jest autorem książki „OBRAZ. ZAGADKA WZROKOWA”, która wyjaśnia fenomen powstawania w umyśle człowieka obrazów otaczającego go świata. To przewodnik po wizualności, którego zadaniem jest wypracowanie pewnego minimum wiedzy zarówno dla amatorów, jak i wyrafinowanych smakoszy kultury obrazowej. Imponująca warstwa ilustracyjna książki przywołuje obrazy od czasów prehistorii do współczesności oraz zawiera ilustracje opracowane przez autora i kilkanaście dydaktycznych prac studentów. W treści książka odwołuje się do szeroko znanych dzieł sztuki i architektury, co pozwala nadać objaśnieniom możliwie uniwersalny charakter.
Pierwszy wykład (środa, 17. stycznia, g. 18:00) „SZTUKA WIDZENIA SZTUKI” przeznaczony jest dla wszystkich, którzy czują potrzebę poszerzenia perspektywy i głębszego zrozumienia sztuki współczesnej
na podstawie wybranych, ikonicznych dzieł z lat 1850 – 2020.
Drugi wykład (piątek, 19. Stycznia, g. 18:00) „CO WIDZIMY I DLACZEGO” wyjaśnia fenomen powstawania w umyśle człowieka obrazów otaczającego go świata i połączony jest z promocją książki
„Obraz. Zagadka wzrokowa”
Wstęp wolny i dla każdego.

Dodaj komentarz