W porcie jachtowym, przy nabrzeżu Akademii Morskiej (przy SAR) odbyła się konferencja podczas, której nastąpiła wstępna prezentacja materiałów z trwających podwodnych badań w ramach projektu ,,Wraki Kołobrzegu 2018″. Jest to kontynuacja badań z poprzedniego roku. Tym razem udało się zlokalizować nieznane dotąd obiekty w rejonie Podczela. Być może to XVIII-wieczne żaglowce.
– Nie można wykluczyć, że na badanym terenie znajdują się artefakty pochodzące z czasów wojny siedmioletniej, czyli z okresu od roku 1756 do 1763. – mówił Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego.
Podczas jednego z rosyjskich oblężeń Kołobrzegu przeprowadzono olbrzymi jak na owe czasy desant morski. Rozmach tej operacji i towarzyszące jej komplikacje mogły spowodować pozostawienie części sprzętu w rejonie desantu.
W badaniach wzięła udział m.in. wyspecjalizowana jednostka ECHO 2 prowadzona przez kpt. Tomasza Jankowskiego. Obecne na pokładzie panie hydrografki Marika Kiliańczyk i Klaudia Najdecka w przystępny sposób objaśniały wskazania specjalnych urządzeń pomiarowych. Konferencję zakończył, dzięki uprzejmości załogi ECHO 2, krótki rekonesans w morze.
Fot. Marek Augustyniak