„Rowerowa” ankieta bezlitosna dla roweru miejskiego. Co dalej z wypożyczalnią jednośladów?

You are currently viewing „Rowerowa” ankieta bezlitosna dla roweru miejskiego. Co dalej z wypożyczalnią jednośladów?

Znamy już wyniki ankiety dotyczącej korzystania z rowerów i ścieżek rowerowych. Dane dotyczące miejskiej wypożyczalni jednośladów podważają zasadność jej funkcjonowania na dzisiejszych zasadach. A przypomnijmy, że miasto co roku dopłaca do niej 650 tys. zł.

„Rowerową” ankietę wypełniło 1097 kołobrzeżan i kołobrzeżanek. Czego dowiadujemy się z odpowiedzi jakie udzielili na 14 ankietowych pytań?

58 proc. z nich korzysta z roweru regularnie co najmniej raz w tygodni lub regularnie, ale tylko od wiosny do jesieni. Zapytani o charakter przejażdżek jednośladem najczęściej ankietowani wskazywali: rodzinne wycieczki, turystyka oraz zwiedzanie i trekking. Wciąż mało popularne są w Kołobrzegu dojazdy rowerem do pracy lub szkoły.

Aż 92 proc. ankietowanych korzysta z prywatnego roweru. Na pytanie, czy korzystasz z roweru miejskiego 71 proc. odpowiedziało, że nie. Główne wnioski dotyczące roweru miejskiego, do którego miasto dopłaca rocznie 650 tys. zł, a którego popularność z roku na rok spada (z ok. 100 tys. wypożyczeń w 2018 r. do 42 tys. w 2024) stawiają więc pod znakiem zapytania zasadność jego funkcjonowania na obecnych zasadach.

Zmiany w funkcjonowaniu wypożyczalni jednośladów są możliwe od przyszłego roku. Wtedy bowiem kończy się umowa z jej operatorem i jednocześnie kończy się tzw. trwałość projektu związana z otrzymanym przez miasto dofinansowaniem na uruchomienie roweru miejskiego w 2017 r. A to oznacza, ze miasto będzie miało wolną rękę w decydowaniu co dalej.

Jakie są pomysły na przyszłość Kołobrzeskiego Roweru Miejskiego? Podczas wczorajszej prezentacji wyników ankiety wiceprezydent Kołobrzegu ds. gospodarczych Ewa Pełechata, stwierdziła, że niewykluczony jest taki scenariusz, w którym rower miejski przejmie prywatna firma, a miasto wykupi u niej darmowe minuty dla swoich mieszkańców. Na podjęcie ostatecznej decyzji urzędnicy mają jednak jeszcze kilka miesięcy czasu.

Część pytań ankiety dotyczyła też jakości ścieżek rowerowych w Kołobrzegu. Na pytanie, jaka cecha drogi rowerowej jest najważniejsza, ankietowani wymieniali: ciągłość, bezkolizyjność, szerokość, wyłączenie współdzielenia ścieżki z pieszymi.

Nagranie audio z wczorajszej prezentacji wyników ankiety rowerowej pod tekstem.

Dodaj komentarz