Uwaga na zakaz fotografowania. Selfie w porcie na cenzurowanym?

You are currently viewing Uwaga na zakaz fotografowania. Selfie w porcie na cenzurowanym?

Od dziś, 17 kwietnia, wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, które wprowadza istotne ograniczenia w zakresie fotografowania i filmowania tzw. infrastruktury strategicznej. Na liście jest blisko 25 tys. różnych obiektów, m.in. mosty, dworce PKP i infrastruktura kolejowa, budynki służb mundurowych, lotniska oraz porty morskie. 

Fot. Zdjęcie portu w Kołobrzegu z latarni morskiej wykonaliśmy kilka tygodni temu. Celowo je rozmyliśmy.

Spytaliśmy w kołobrzeskim Urzędzie Miasta, czy w mieście są obiekty administrowane przez magistrat, gdzie trzeba było zainstalować tabliczki o zakazie ich fotografowania.
– W miejscach, które miały być w ten sposób oznaczone, pojawiła się informacja o zakazie fotografowania i filmowania – odpowiada nam rzecznik prasowy urzędu Michał Kujaczyński. Gdy jednak prosimy o listę tych miejsc, słyszymy w odpowiedzi, że jest ona… niejawna.

Jedyne co nam więc zostaje, to być uważnym w miejscach, które zwyczajowo są uznawane za ważne dla bezpieczeństwa państwa i zanim wyciągniemy telefon sprawdzić, czy gdzieś nie ma tabliczki mówiącej, że nie możemy robić tu zdjęć.

Takim miejscem może być kołobrzeski port, a w szczególności jego zachodnia część,  gdzie stacjonują jednostki 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Robienie sobie selfie z pasażerskiego nabrzeża z przeciwległym nabrzeżem za plecami może okazać się ryzykowne. Za fotografowanie infrastruktury strategicznej grożą bowiem kary  – może to być grzywna, areszt do 30 dni, przepadek telefonu.

Wysłaliśmy pytanie do Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg, czy tabliczki o zakazie uwieczniania portu lub jego części na zdjęciach pojawią się na jego terenie. Gdy tylko otrzymamy odpowiedź, opublikujemy ją na OK! Kołobrzeg.

Zgodnie z przepisami tablice zakazu fotografowania mają zostać rozmieszczone w niemal 25 tys. miejsc na terenie całej Polski. Z tego obiekty wojskowe (np. koszary, poligony) stanowią zaledwie około 3 proc. z tej liczby. Według przepisów, za obiekty strategiczne uznaje się infrastrukturę o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i ciągłości jego funkcjonowania. Stąd znaki z zakazem fotografowania pojawią się też na:

  • infrastrukturze energetycznej (np. elektrownie, stacje transformatorowe);
  • obiektach służb mundurowych (np. komendach policji);
  • obiektach administracji publicznej (np. siedziby ministerstw, urzędy wojewódzkie, sądy);
  • infrastrukturze komunikacyjnej (mosty, wiadukty, tunele, dworce, linie kolejowe, lotniska).
    Źródło: defence24.pl

Dodaj komentarz