Rozpoczęła się wycinka drzew przy Kościuszki

You are currently viewing Rozpoczęła się wycinka drzew przy Kościuszki

Przedsiębiorca nie zwlekał z rozpoczęciem prac na działce przy Kościuszki. Decyzja zezwalająca na wycinkę została wysłana z magistratu elektronicznie w piątek, a już dziś na miejscu trwało usuwanie drzew. Sprawę szczegółowo opisaliśmy tu: SKO po stronie inwestora. Będzie wycinka drzew przy Kościuszki.

Fot. Czytelniczka

Sprawa dotyczy jednej z najbardziej „gorących” prywatnych nieruchomości w uzdrowiskowej części Kołobrzegu – terenu graniczącego także z ul. Fredry i ul. Sikorskiego. W marcu 2025 r. miasto odmówiło zgody na wycinkę, argumentując, że drzewa stanowią element chronionego drzewostanu w strefie uzdrowiskowej. Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska podkreślała, że decyzja miała ocalić 69 drzew, jednak właściciel odwołał się, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało mu rację i uchyliło odmowę.

W uzasadnieniu SKO kluczowe były m.in. zapisy miejscowego planu, historia sprzedaży działki przez miasto w 2014 r. oraz kwestia ograniczania prawa własności. Miasto po analizie prawnej wskazał, że dalsze blokowanie wycinki groziłoby kolejnym sporem i roszczeniami odszkodowawczymi.

Zgoda na wycinkę została wydana z warunkami: z obowiązkiem wykonania 150 nasadzeń zastępczych na tej samej działce do końca 2027 r. (m.in. buk, grab, lipa, klon) oraz pod nadzorem ornitologicznym. Jednocześnie plan zagospodarowania przewiduje część terenu jako „chronioną”, gdzie obecna roślinność ma zostać zachowana.

Co powstanie w miejscu usuniętych drzew? Na razie – przynajmniej do rozstrzygnięcia sporu o dopuszczalny procent zabudowy – nie przesądza się realizacji planowanego Pałacu Zdrojowego. W nieoficjalnych sygnałach pojawia się scenariusz lżejszej, tymczasowej zabudowy, np. pawilonów handlowych.

Termin wycinki w decyzji został określony do końca tego roku. Przedsiębiorca, właściciel działki, postanowił nie czekać. Dziś otrzymaliśmy od naszej Czytelniczki zdjęcia, na których widać, że wycinka już ruszyła.

Dodaj komentarz