Tężnia solankowa w centrum Kołobrzegu? Decyzja w rękach mieszkańców

You are currently viewing Tężnia solankowa w centrum Kołobrzegu? Decyzja w rękach mieszkańców

Jednym z projektów zgłoszonych do Kołobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego jest pomysł budowy tężni solankowej na Placu Słowiańskim. Czy obiekt powstanie? Wszystko zależy od mieszkańców. Jeżeli projekt uzyska ich wystarczające poparcie, inwestycja będzie miała szansę na realizację.

Fot. Facebook/Tymon Tykwiński

Zgodnie z opisem udostępnionym przez autorów wniosku, projekt zakłada budowę nowoczesnej, całorocznej tężni solankowej na Placu Słowiańskim w Kołobrzegu, w rejonie baszty lontowej, wraz z zagospodarowaniem przestrzeni wokół obiektu.

Miałaby to być „drewniana, okrągła tężnia z zadaszeniem, ławkami, oświetleniem oraz zielenią, tworząca ogólnodostępną strefę odpoczynku i inhalacji dla mieszkańców oraz odwiedzających miasto. Projekt ma charakter przede wszystkim prozdrowotny i skierowany jest głównie do mieszkańców Kołobrzegu. Lokalizacja w centrum miasta sprawia, że miejsce byłoby łatwo dostępne dla osób spacerujących. (…) Projekt ma stworzyć: miejsce odpoczynku, przestrzeń poprawiającą mikroklimat, strefę inhalacji wspierającą drogi oddechowe, nowy punkt integracji mieszkańców, estetyczną i reprezentacyjną przestrzeń miejską”.

Zakres projektu obejmuje budowę drewnianej tężni solankowej, wykonanie zadaszenia wokół obiektu, montaż ławek i siedzisk, wykonanie oświetlenia, nasadzenia zieleni i zagospodarowanie terenu, przygotowanie nawierzchni wokół tężni oraz montaż elementów małej architektury.

Szacunkowy koszt realizacji projektu wynosi 775 000 zł. 

Tężnia solankowa to specjalna konstrukcja z drewna i gałązek tarniny, w której spływająca solanka (naturalna woda solna) paruje, tworząc bogaty w jod, brom, magnez i wapń mikroklimat. Działa jak naturalne inhalatorium, oczyszczając drogi oddechowe i wspierając odporność, często nazywane jest „sercem parku zdrojowego” lub „inhalatornią„. 

Dodaj komentarz