Wiemy, że pogoda i pora roku nie ta, ale może trochę tak na przekór podajemy kilka ciekawostek o „plażingu” w Kołobrzegu z końca XIX i początku ubiegłego wieku.
I tak, wielu z nas zna z pewnością zdjęcia wąsatych panów dumnie prężących w słońcu torsy w pasiastych trykotach oraz dam w sukniach kąpielowych, które dziś z powodzeniem sprawdziłyby się w chłodniejsze wiosenne poranki. Zresztą w plażowej garderobie pań pod koniec XIX wieku znajdowały się też specjalne gorsety, pończochy, pantalony, a nawet plażowe trzewiki! Uffff…
– Strój kąpielowy miał nie kusić zmysłów – pisze Malwina Markiewicz w artykule „Historia kostiumów i obyczajów plażowych” – Normą stały się suknie gładkie, sięgające kolan, koniecznie z rękawami i bez dekoltu, zamaszyste pantalony i sznurowane w kostce pantofle przypominające espadryle, czarne pończochy z ciepłej wełny chroniły przed przemarznięciem w zimnej wodzie. Niedostatki deformującego sylwetkę stroju nadrabiano koronkami, mereżkami, wstążkami i kokardami.
A modny wówczas magazyn „Bluszcz” donosił: „Kostium składał się z pasiastych barchanowych majtasów pod kolanami ozdobionych falbanką i bluzki z kretonu, także z falbankami. Plus oczywiście gorset. Do kompletu ceratowy czepek, zwieńczony licznymi kokardkami. Szczytem koloru był pąsowy”.
Tych różnic w plażowaniu wtedy, a dziś było jednak zdecydowanie więcej. Istniały na przykład trzy plaże – męska, żeńska i familijna oddzielone od siebie wysokim płotem. Jak można się było spodziewać panowie nie raz zakradali się pod drewniany parkan z lornetką w ręku by podpatrywać panie w kąpieli. Nie jeden musiał się wtedy wstydzić gdy złapany na gorącym uczynku został ukarany mandatem.
Co ciekawe, bezdzietne małżeństwa nie były wpuszczane na plaże rodzinne. Szybko więc z pomocą przyszli im pomysłowi kołobrzeżanie, którzy…. wynajmowali im swoje pociechy za pieniądze zapewniając tym samym sobie stały dopływ gotówki, a stęsknionym parom romantyczne chwile na bałtyckim piasku.
Koedukacyjne plaże powstały dopiero w latach 20. ubiegłego wieku.
Przygotowując tekst korzystaliśmy z pracy Malwiny Markiewicz „Historia kostiumów i obyczajów plażowych”. Zdjęcia pocztówek pochodzą z archiwów prywatnych, zasobów Muzeum Patria Colbergiensis i Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.