Będzie kolejny odłów dzików

Urząd Miasta wystąpił do starosty kołobrzeskiego o odłów 25 dzików. W ostatnich dniach internet znowu zalała fala zdjęć zwierząt „spacerujących” po mieście.

Fot. Czytelnik. Dziki w mieście to problem nie tylko Kołobrzegu. Na zdjęciu Ustronie Morskie przy zejściu na plażę nr 8, gdzie zwierzęta stały się „atrakcją” dla spacerujących.

Zjawisko adaptacji dzikich zwierząt do życia w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zurbanizowanych bardzo nasiliło się w ostatnich latach. Coraz więcej zwierząt stale lub regularnie bytuje poza obszarem, na którym można przeprowadzić polowania, wkraczając na miejskie tereny. Głównym powodem pojawiania się dzików w miastach jest łatwy dostęp do pożywienia. Nieodpowiedzialne zachowanie mieszkańców i turystów, którzy dokarmiają dziki, powoduje, że zwierzęta coraz bardziej przyzwyczajają się do takiej sytuacji.

W granicach administracyjnych miasta Kołobrzeg występuje problem bytowania dzików, podobnie jak w wielu innych miastach, w tym także nadmorskich, stwarzających realne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania nie tylko obiektów użyteczności publicznej, ale również zagrażający bezpieczeństwu i zdrowiu mieszkańców oraz turystów. W związku z tym prezydent miasta Anna Mieczkowska, zwróciła się do Starosty Kołobrzeskiego o wydanie decyzji na odłów 30 szt. dzików.

Mając na względzie konieczność podejmowania działań zabezpieczających przed rozprzestrzenianiem się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) – nie ma możliwości wydania decyzji wyłącznego odłowu dzików, z uwagi na brak możliwości wypuszczenia ich do środowiska naturalnego. Stąd Starosta Kołobrzeski w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim, 15 kwietnia 2019 r. wydał decyzję  zezwalającą na wykonanie odłowu wraz z uśmierceniem 30 dzików w obrębie Osiedla Europejskiego, Radzikowo, Rzemieślnicze, Ogrody, amfiteatru oraz położonych w sąsiedztwie parku nadmorskiego ośrodków wypoczynkowych i hoteli.

Pomimo odłowu w dalszym ciągu w mieście pojawiają się dziki. Dlatego 7 sierpnia 2019 r. magistrat złożył wniosek do starosty kołobrzeskiego o wydanie decyzji na odłów kolejnych 25 sztuk tych zwierząt z jednoczesną redukcją ich populacji.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend