Czwartek, ośrodek Verano, spotkanie z ks. Adamem Bonieckim, godz. 17, wstęp wolny

16 listopada do Kołobrzegu przyjedzie ks. Adam Boniecki, redaktor senior Tygodnik Powszechnego. Wstęp na spotkanie w ośrodku Verano (ul. Sikorskiego 8, dawny Węgiel Brunatny) jest otwarty.

Redaktor-senior „Tygodnika Powszechnego”, marianin. Ur. w 1934 r. w Warszawie. Absolwent filozofii na KUL, w 1964 r. na prośbę bp. Karola Wojtyły skierowany do pracy w redakcji „Tygodnika Powszechnego”.  W latach 1964–1972 był redaktorem „Tygodnika Powszechnego” i duszpasterzem akademickim w Krakowie przy kościele św. Anny.

W 1972 r. wyjechał na dwa lata do Francji studiować w Instytucie Katolickim. W 1979 r. na wezwanie Jana Pawła II wyjechał do Rzymu i na polecenie papieża zorganizował redakcję polskiego wydania „L’Osservatore Romano”. Kierował nią jedenaście lat.

W 1991 r. wrócił do Polski, do redakcji „Tygodnika”. Dwa lata wybrany przełożonym generalnym Zgromadzenia Księzy Marianów. Urząd ten pełnił sześć lat. W 1999 r., po śmierci redaktora naczelnego „Tygodnika” Jerzego Turowicza, wybrany przez zespół redaktorem naczelnym pisma. Funkcję tę pełnił do roku 2011. Na wezwanie władz zakonnych przeszedł na emeryturę i przeniósł się do domu zakonnego w Warszawie.

Współpracował z religijną redakcją telewizji TVN. Był też często zapraszanym przez różne stacje telewizyjne komentatorem W listopadzie 2011 r. władze zakonu zabroniły mu występowania w środkach przekazu poza „Tygodnikiem”. Zakaz ten został zniesiony w 2017 roku.

Jest autorem 14 książek, m.in. „Rozmów niedokończonych”, „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, „Notesu rzymskiego”, „Zrozumieć papieża (rozmowy o encyklikach z Katarzyną Kolendą-Zaleską)”, „Vademecum”, „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, „Zakaz palenia”.

Obecnie jest redaktorem-seniorem „Tygodnika”, do każdego numeru pisze edytorial. Jeździ po kraju z wykładami i na spotkania autorskie. (info na podstawie tygodnikpowszechny.pl)

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend