Dni Olimpijczyka w Kołobrzegu. Defilada, zapłonie znicz olimpijski, wręczone zostaną Kółka Olimpijskie

Tegoroczne Wojewódzkie Uroczystości Dni Olimpijczyka zawitają do Kołobrzegu. W organizację przedsięwzięcia włączyły się m.in.: Zachodniopomorska Rada Olimpijska, Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu oraz Urząd Marszałkowski. Impreza, którą honorowym patronatem objął marszałek Olgierd Geblewicz, odbędzie się w piątek, 26 maja 2023 roku na stadionie lekkoatletycznym im. Michała Barty. W wydarzeniu udział wezmą członkowie Zarządu Województwa Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek.

Fot. Archiwum/M. Augustyniak

Uroczystości zapowiadają się bardzo ciekawie. W piątkowe południe rozpocznie je uroczysta defilada, która wprowadzi uczestników wydarzenia. Po oficjalnych przemówieniach zaproszonych gości oraz prezentacji olimpijczyków i paraolimpijczyków, odbędzie się ceremoniał olimpijski. Podniesiona zostanie flaga, usłyszymy hymn olimpijski, rozpalony zostanie znicz olimpijski, jak i wysłuchamy apelu olimpijskiego. Nie zabraknie także wręczenia Kółek Olimpijskich młodym sportowcom, przyznania medali i odznaczeń za zasługi dla rozwoju sportu oraz występów sportowo-artystycznych.

– Wojewódzkie Uroczystości Dni Olimpijczyka to dowód dbałości o szczytne olimpijskie idee, ale także organizacja wielu międzypokoleniowych spotkań i inicjatyw o tematyce igrzysk – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – W 2023 roku wydarzenie przeniosło się na ziemię kołobrzeską stanowiącą doskonały przykład jak z turystyki, sportu i rekreacji uczynić można największy atut. Dzięki temu utalentowana młodzież ma ogromną szansę pójść w ślady znanych kołobrzeskich sportowców: mistrzyni świata w boksie Agnieszki Rylik, łuczniczki Joanny Nowickiej – brązowej medalistki igrzysk w 1996 roku w Atlancie oraz uczestnika olimpiady w Sydney w 2000 roku, oszczepnika Dariusza Trafasa – dodaje Olgierd Geblewicz.

Zachodniopomorskie Wojewódzkie Uroczystości Dni Olimpijczyka to cykliczne wydarzenie, które odbywa się co roku. Za ich organizację odpowiada Zachodniopomorska Rada Olimpijska, która zrzesza w swoich szeregach 185 olimpijczyków, 47 paraolimpijczyków, 14 klubów olimpijczyka i 20 szkół imienia olimpijczyków. Od ponad dekady władze samorządu województwa wspierają finansowo propagowanie idei olimpijskiej wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W 2023 roku Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel prawie 60 tys. zł.

Wojewódzkim Uroczystościom Dni Olimpijczyka towarzyszyć będą zmagania sportowe. Na stadionie im. Michała Barty odbędzie się Miting Lekkoatletyczny im. Kołobrzeskich Olimpijczyków.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend