Dorośli i dzieci będą płacić tyle samo. Znamy już nową, ujednoliconą stawkę opłaty uzdrowiskowej

Prezydent Kołobrzegu zaproponowała, by stawka ujednoliconej opłaty uzdrowiskowej wynosiła 4,20 zł, klub radnych PiS 4 zł, a komisje budżetowo-gospodarcza i uzdrowiskowa – 4,40 zł. Radni większością głosów zdecydowali, że turyści będą płacić najwyższą z zaproponowanych dziś stawek. 

Fot. Archiwum/Marek Augustyniak

Na początku stycznia przewodniczący Rady Miasta Piotr Lewandowski otrzymał pismo z Regionalnej Izby Obrachunkowej, która zwróciła uwagę na niezgodne z prawem różnicowanie osób obciążanych opłatą uzdrowiskową. Chodzi o podział opłaty na dwie stawki – od osoby dorosłej i od dziecka do lat 7. Przypomnijmy, że dziś osoby wypoczywające w Kołobrzegu za każdy dzień płacą 4,40 zł, a najmłodsi połowę tego, czyli 2,20 zł.

Dziś Rada Miasta zajęła się prezydenckim projektem ujednolicenia opłaty uzdrowiskowej. Anna Mieczkowska zaproponowała, by wynosiła ona 4,20 zł. Jednak komisja uzdrowiskowa i komisja budżetowo-gospodarcza zaproponowała, by była ona wyższa o 20 groszy. 

-4,20 złote oznacza mniejszy dochód miasta o 600 tys. złotych. – mówił Adam Hok (klub Nowy Kołobrzeg) – Natomiast różnica między 4,20 i 4,4 dla tygodniowego pobytu dla czteroosobowej rodziny to tylko 11,20 zł.

Swoją propozycję złożył też klub Prawa i Sprawiedliwości. Radni tego klubu chcieli, by opłata wyniosła 4 zł, a straty do budżetu miasta z powodu mniejszych wpływów, wyrównać wracając do opłaty za wejście na molo. Ta propozycja jednak nie zyskała aprobaty większości Rady.

W końcu Rada zagłosowała. 14 radnych było za stawką 4,40 zł. I tyle właśnie będą płacić goście Kołobrzegu bez względu na wiek.

Szacowany wpływ do budżetu miasta z opłaty uzdrowiskowej w całym 2020 roku to 17,6 mln zł. Drugie tyle miasto otrzyma z budżetu państwa tytułem rekompensaty z tytułu ograniczeń, które nakładane są na wszystkie miasta i gminy uzdrowiskowe. W takich miejscach nie można np. lokować zakładów przemysłowych. 

 

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend