Dzień z rotmistrzem Pileckim. W programie m.in. występ rapera patrioty Tadeusza „Tadka” Polkowskiego

W programie VII Kołobrzeskiego Dnia z Rotmistrzem Witoldem Pileckim jest m.in. występ rapującego patrioty Tadeusza „Tadka” Polkowskiego, który śpiewa m.in. o Żołnierzach Wyklętych, rotmistrzu Witoldzie Pileckim, gen. Auguście Emilu Fieldorfie ps. Nil czy Danucie Siedzikównie „Ince”.

26 października 2019 r. ( sobota) w Kołobrzegu odbędzie się VII Kołobrzeski Dzień z Rotmistrzem Witoldem Pileckim.
-Ten projekt jest od początku odpowiedzią na poszukiwanie możliwości, by jak najlepiej rozpowszechniać wiedzę o osobie i działalności bohatera niezłomnego rotmistrza Witolda Pileckiego na tle czasów, w których żył i działał. – mówią organizatorzy wydarzenia. – Każdego roku przybliża też wiedzę nie tylko o historii wojennej i powojennej Polski, ale i o II Rzeczypospolitej. To niewątpliwie wspaniała lekcja historii dla młodego pokolenia Polaków. 
Z drugiej strony to jedyne, coroczne takie wydarzenie kulturalne,  związane z życiem i działalnością legendarnego Rotmistrza, na Pomorzu Zachodniopomorskim, gdzie prezentowane są programy artystyczne, np. koncerty i spektakle teatralne. 

Każdej edycji towarzyszy osobiście syn Rotmistrza Andrzej Pilecki

Jednym z punktów programu jest występ Tadeusza Polkowski, artysty znanego jako Tadek Firma Solo, rapującego patrioty. Śpiewa m.in. o Żołnierzach Wyklętych, rotmistrzu Witoldzie Pileckim, gen. Auguście Emilu Fieldorfie ps. Nil czy Danucie Siedzikównie „Ince”. Współpracuje z Muzeum AK w Krakowie.

 

Program:

godz. 11.00, aula I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika:

– VII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Życiu i Działalności rtm. Witolda Pileckiego, adresowany do młodzieży ponadgimnazjalnej z województwa zachodniopomorskiego

-godz. 12.00, Sala Plafonowa Muzeum Oręża Polskiego ul. Armii Krajowej 13

Rakowieckiej na Łączkę” – wykład Jarosława Wróblewskiego z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Jarosław Wróblewski jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Karola Stefana Wyszyńskiego i długoletnim pracownikiem programu „Warto Rozmawiać”. Jest również  autorem książek: „Zośkowiec” (Książka Historyczna Roku 2014),”Gryf” i „Kwatera Ł Wolność jest kuloodporna” (nominowanej w 2018 r. do Książki Historycznej Roku). Obecnie pracuje w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i jest redaktorem naczelnym biuletynu „Rakowiecka 37”.  

-godz.15.00, sala widowiskowa Regionalnego Centrum Kultury im. Z.Herberta, ul. Solna 1

– Wręczenie nagród laureatom VII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Życiu i Działalności rtm. Witolda Pileckiego;„Witold” – pokaz filmu dokumentalnego w reż. Tadeusza Pawlickiego;
„W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym” – koncert Tadeusza „Tadka” Polkowskiego.

Wstęp na wydarzenia – wolny.

Organizatorem VII Kołobrzeskiego Dnia z Rotmistrzem Witoldem Pileckim jest stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu. Współorganizatorzy: Powiat Kołobrzeski i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie.

Partnerzy: Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, Instytut Pileckiego w Warszawie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Fundacja LOTTO im. H. Konopackiej i Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe.

Patronat  Honorowy objęli: Andrzej Pilecki – syn rtm. Witolda Pileckiego, Dariusz Piontkowski– Minister Edukacji Narodowej, Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych,

Tomasz Tamborski –Starosta Kołobrzeski, Jarosław Szarek –prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jacek Pawłowicz – dyrektor  Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Wojciech Kozłowski – dyrektor Instytutu Pileckiego.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend