Finanse: Spadamy w rankingu najbogatszych samorządów

Już po raz 18. pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” zbadało kondycję finansową polskich samorządów i na tej podstawie opublikowało ranking. O miejscu w rankingu decydują dochody do budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Powiat kołobrzeski w swojej kategorii uplasował się na 21 miejscu. To wciąż wysoko, ale w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu oznacza spadek o 12 „oczek”.

Z kolei Kołobrzeg wypadł poza pierwszą dziesiątkę – z dochodem 4014,24 w przeliczeniu na jednego mieszkańca zanotował spadek z 8 na 15 miejsce.

W pierwszej dziesiątce utrzymała się natomiast gmina Ustronie Morskie. Dochód 7273,30 zł wystarczył na zajęcie 9 miejsca. Ale tu też ta sytuacja uległa pogorszeniu – rok wcześniej Ustronie Morskie zajmowało 4 pozycję.

Gmina wiejska Kołobrzeg spadła z 33 pozycji na 73 (dochód per capita to 4327,96 zł).

Największy spadek zanotowała gmina Dygowo. Dziś zajmuje w rankingu 334 miejsce na 1537 gmin wiejskich z dochodem na głowę mieszkańca 3252,90 złotych. Rok wcześnie, gdy badano kondycję finansową samorządów w 2017r., gmina Dygowo zajmowała 55 miejsce w Polsce (4469,14 złotych). Tak duży spadek to wynik utraty dochodów  z podatków od operatorów farm wiatrowych.

„Wspólnota” swój ranking opracowała w kategorii: województwa, miasta na prawach powiatów, powiaty, miasta powiatowe, gminy wiejskie i inne miast.

Ranking przygotowano na podstawie wpływów budżetowych w 2018 roku, który został podzielony przez liczbę mieszkańców.

W obliczeniach pomijamy wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają bowiem bardzo silny wpływ na wielkość dochodów, ale chwilowy. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans incydentalny, na chwilę i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności – zauważa profesor Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, współautor rankingu.

1 Komentarz

Napisz komentarz
  1. Sierpień 06, 12:36 Liczydło

    Nowy prezydent miasta to i biedniejemy.
    Główna przyczyna spadku to brak nowych inwestycji i grantów z Unii Europejskiej.
    Janusz budował, a teraz … szkoda gadać.

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend