Geofizyka będzie badać grunt w Kołobrzegu na zlecenie ORLENU. Szukają złóż

You are currently viewing Geofizyka będzie badać grunt w Kołobrzegu na zlecenie ORLENU. Szukają złóż

25 sierpnia informowaliśmy, że na terenie Kołobrzegu pojawiły się powtykane w grunt bambusowe tyczki z żółtymi wstążeczkami. Opublikowaliśmy wtedy, krótką informację od Geofizyki Toruń, w której spółka wyjaśnia, że w ten sposób oznaczone są miejsca, gdzie będą prowadzone badania geologiczne. Mają one polegać na rejestracji mikro drgań sejsmicznych.

Poprosiliśmy o więcej szczegółów. Dziś dostaliśmy odpowiedź. Okazuje się, że Geofizyka prowadzi badania na zlecenie Orlenu. Cel? – Rozpoznanie występowania ewentualnych złóż gazu ziemnego – odpowiada Geofizyka.

Odpowiedź na nasze pytania cytujemy w całości

Geofizyka Toruń S.A. prowadzi na zlecenie ORLEN S.A. Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG w Warszawie badania geofizyczne metodą sejsmiczną.
Prace badawcze są prowadzone m.in. na terenie powiatu kołobrzeskiego i obszarze Morza Bałtyckiego. Celem prac jest zbadanie wgłębnej budowy geologicznej, w szczególności rozpoznanie występowania ewentualnych złóż gazu ziemnego. Badania te są kontynuacją prowadzonych wcześniej w tym rejonie prac geofizycznych. Geofizyka Toruń S.A. realizuje badania geofizyczne na terenie Pomorza Zachodniego już ponad 20 lat. Przed rozpoczęciem właściwych prac geofizycznych przedstawiciele Geofizyki Toruń kontaktują się z właścicielami poszczególnych nieruchomości, na których planowane są przejazdy specjalistycznych maszyn lub tymczasowa instalacja niewielkich (10×10 cm) żółtych czujników zbierających dane. Przedstawiają planowany zakres prac oraz spisują stosowne porozumienia w zakresie wstępu na nieruchomości.
Badania sejsmiczne są bezinwazyjnymi pomiarami geofizycznymi dla rozpoznania geologicznej budowy Ziemi, stosowanymi powszechnie na całym świecie. Wykonuje się je dla celów poszukiwawczych jak również naukowo – badawczych.
Prace sejsmiczne wykonywane przez Geofizykę Toruń polegają na wysyłaniu w głąb ziemi fal sejsmicznych, które odbijają się od głębokich warstw geologicznych. Pomiar czasu upływającego od wysłania fali do jej powrotu na powierzchnię, po odpowiedniej obróbce komputerowej i interpretacji uzyskanych danych, pozwala rozpoznać i opisać budowę geologiczną badanego rejonu. W dużym uproszczeniu przypomina to lekarskie badanie USG.
Badania geofizyczne są całkowicie bezinwazyjne, nieszkodliwe dla człowieka, zwierząt i budynków. Pomiary prowadzi się w bezpiecznych odległościach od budynków i infrastruktury.
Fale sejsmiczne generowane są na lądzie za pomocą zestawu specjalistycznych maszyn samobieżnych. (wibratory sejsmiczne na zdjęciu poniżej).

Fale sejsmiczne rejestrowane są za pomocą układu pomiarowego, którego podstawowym elementem są nodalne czujniki drgań (żółty nod na zdjęciu poniżej).

Dodaj komentarz