Kompromis w sprawie upamiętnienia zagłady Nadberezyńców. Poprzedni projekt pomnika wzbudził sporo kontrowersji

Społeczny komitet budowy Pomnika Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD 1937-1938 i Zagłady Nadberezyńców” zmienił jego pierwotny projekt i lokalizację. Jego pierwsza wersja wzbudziła sporo kontrowersji.

Gdy pierwszy raz w styczniu tego roku opublikowaliśmy projekt pomnika (zdj. pod tekstem), który zaproponował komitet, wywołał on sporo kontrowersji wśród internautów. Najczęściej powtarzanym zarzutem była jego zbytnia dosłowność i drastyczność – na zdjęciu projektu widać żołnierza NKWD, który trzyma pistolet wycelowany w głowę klęczącego, związanego mężczyzny.
Kolejny dotyczył lokalizacji – część internautów uznała, że często uczęszczany przez letników Park Teatralny (w pobliżu ronda biszkoptowego) nie jest właściwym miejscem na taki pomnik.

Dziś przedstawiciele społecznego komitetu budowy pomnika, którzy przyszli na posiedzenie komisji oświaty i kultury, zaproponowali zmieniony projekt. Jak mówili, godzinę wcześniej spotkali się z prezydent Kołobrzegu i konserwatorką zabytków. Spotkanie zakończyło się wypracowaniem kompromisu.

– Naszym celem nie jest wywoływanie nieporozumień, które niezależnie od nas zostały wywołane i to na skalę prawie międzynarodową, czego się nie spodziewaliśmy. – mówiła Marzanna Jagiełło ze społecznego komitetu budowy pomnika. – Chcemy, aby ta część historii została upamiętniona i opowiedziana kolejnym pokoleniom, bo niestety zostały ona gdzieś zagubiona.  

Radnym więc została przedstawiona nowa forma upamiętnienia ofiar tej krwawej operacji antypolskiej. Teraz miałaby to być tablica z płaskorzeźbą. Przedstawiałaby ona scenę podobną do tej, którą przedstawiał pierwotny projekt pomnika. Z tą istotną różnicą, że enkawudzista nie trzyma już wycelowanego w głowę ofiary pistoletu, a ma broń przewieszoną przez ramię (zdjęcie u góry). Tablica miałaby zawisnąć na ratuszu, a dokładnie na ścianie po prawej stronie od schodów.

Społeczny Komitet budowy pomnika „Pomnika Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD 1937-1938 i Zagłady Nadberezyńców” założył Krzysztof Nowacki. Poparli go w tym rodzina, przyjaciele i członkowie organizacji kombatanckich.
Więcej o historii i samym pomniku na stronie: https://pomniknadberezyncowwkolobrzegu.pl/

Pomnik 007 1024x600 e1548071426467 - Kompromis w sprawie upamiętnienia zagłady Nadberezyńców. Poprzedni projekt pomnika wzbudził sporo kontrowersji

1 Komentarz

Napisz komentarz
  1. 29 marca, 17:17 Pomnik

    Na cmentarzu jest dużo miejsca na takie tablice i pomniki.

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend