Wczoraj w Regionalnym Centrum Kultury odbył się 2 Regionalny Kongres Kobiet.
Kilkadziesiąt kobiet aktywnie uczestniczyło w panelach dyskusyjnych z zaproszonymi gośćmi. A zaproszenie przyjęła m.in. chyba najbardziej znana w Polsce działaczka ruchów kobiecych prof. Magdalena Środa. Pomysłodawczyni i założycielka Stowarzyszenia Kongres Kobiet w Warszawie przybliżyła na wczorajszym spotkaniu w RCK samą ideę Kongresu.
Z kolei Renata Kim, dziennikarka Newsweeka mówiła o stereotypach związanych z powszechnym używaniem męskich końcówek wyrazów w odniesieniu do kobiet takich jak minister, marszałek czy wojewoda. Sprawa może wydaje się banalna, ale okazuje się, że często wiąże się to z pewnym sposobem patrzenia na świat w którym mężczyznom przypisuje się rolę dominującą.
– Nadal pokutuje pogląd, że forma męska dodaje powagi, prestiżu. Trzeba to zwalczać. Używanie form żeńskich to bardzo istotny przekaz społeczny dla naszego pokolenia i dla młodych dziewczyn. Jak nie będziemy ich używać, to będzie wrażenie, że kobiet w sferze publicznej jest niewiele, a przecież tak nie jest – mówiła już wcześniej w wywiadzie dla Gazety Wyborczej prof. Eleonora Zielińska, prawniczka z wydział prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Ale dyskusje wczoraj wychodziły daleko poza tematy przewidziane w programie Kongresu. Kobiety mówiły m.in. o prawie do opieki medycznej, równości w życiu społecznym i politycznym oraz pozycji kobiet w biznesie.
Agnieszka Trafas, dyrektorka Hotel Zdrojowy Pro-Vita w Kołobrzegu i jedna z liderek stowarzyszenia Nowoczesna w woj. Zachodniopomorskim mówi czego jej brakuje w Kołobrzegu.
https://youtu.be/lpfHLrWOKJg
Claudia Rubanowicz organizatorka m.in. Czarnego Protestu w Kołobrzegu mówi jak do niego doszło i kim są wilczyce.
super
OBY WIĘCEJ TAKICH IMPREZ
Brawo dziewczyny 🙂 Claudia Rubanowicz Agnieszka Trafas
chcę nocnych przedszkoli bo mam dość teściowej , która planuje mi dzieci gdy mam nockę
pilnuje, oczywiście
Brawo