Miasto chce z własnego budżetu dofinansowywać wymianę pieców na ogrzewanie ekologiczne

Urząd Miasta chce dotować wymianę ogrzewania na paliwo stałe w prywatnych domach, na bardziej ekologiczne. Inwestycje mają zapobiegać zanieczyszczeniu powietrza i powstawaniu smogu.

Jedną z przyczyn powstawania smogu jest spalanie niskiej jakości paliw w przestarzałych piecach. Paląc np. węglem, emitujemy do powietrza zanieczyszczenia, które, przy wysokich stężeniach, bardzo negatywnie wpływają na zdrowie

Teraz miejscy urzędnicy przygotowali projekt uchwały, która ma zachęcić kołobrzeżan do wymiany pieców na paliwa stałe, na instalacje bardziej ekologiczne. Projekt w tej sprawie trafi na posiedzenie Rady Miasta 17 maja. Jeżeli radni zagłosują “za” już niedługo właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań w Kołobrzegu będą mogli ubiegać się o dotację na ten cel.

Dotacje. Na co konkretnie?

Dotacje celowe z budżetu miasta, udzielane będą na przedsięwzięcia inwestycyjne z zakresu ochrony powietrza, obejmujące trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym i zamianę na instalację pompy ciepła, podłączenie do sieci gazowej i instalację indywidualnego źródła ogrzewania oraz instalację indywidualnego źródła ogrzewania gazowego zasilanego z własnego zbiornika.

Dotacja może być udzielona wyłącznie na dofinansowanie kosztów zakupu i montażu nowego systemu ogrzewania w przypadku indywidualnych źródeł ogrzewania, kosztów podłączenia do sieci gazowej.

Ile?

Dotacja będzie udzielana w wysokości 70% poniesionych kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż: 2000 zł na wykonanie podłączenia do sieci gazowej, 5000 zł na zakup i montaż kotła lub pieca gazowego , 6000 zł na zakup i montaż pompy ciepła.

Dofinansowanie przekazywane będzie jako zwrot części udokumentowanych kosztów realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego, po jego zakończeniu. Warunkiem niezbędnym do uzyskania dotacji jest trwała likwidacja dotychczasowego źródła ogrzewania.

 

2 komentarze

Napisz komentarz
  1. 21 czerwca, 12:11 AK

    Od stycznia tego roku dowiaduję się kiedy będą przyjmowane wnioski o dotacje na ten cel i ciągle słyszę, że jeszcze nie bo jeszcze nie ustalono zasad… W większości miast ten proces już trwa a w Kołobrzegu trzeba czekać w nieskończoność. Przecież taka wymiana powinna się zakończyć przed sezonem grzewczym a same zezwolenia to oczekiwanie kilka miesięcy…. O co w tym wszystkim chodzi? Przecież to program UE a Kołobrzeg jest uzdrowiskiem. Dla czego zamiast zachęcać do takiej wymiany robi się w Kołobrzegu labirynt..?

    Reply this comment
  2. 08 kwietnia, 14:55 nene

    Możecie mi powiedzieć, jak działa ogrzewanie podłogowe? To wystarczy – https://sterownikitech.pl/jak-dziala-rozdzielacz-do-ogrzewania-podlogowego,b82.html Czy jednak trzeba zwrócić uwagę na coś więcej? Doświadczenia?

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend