Miasto wybuduje 11 nowych budynków z mieszkaniami komunalnymi, socjalnymi i „pod wynajem” z opcją wykupu

You are currently viewing Miasto wybuduje 11 nowych budynków z mieszkaniami komunalnymi, socjalnymi i „pod wynajem” z opcją wykupu

45 milionów złotych ma kosztować budowa 11 budynków mieszkalnych z mieszkaniami komunalnymi, socjalnymi i „pod wynajem”. W ciągu 5 lat postawi je Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Budowa pierwszych ma ruszyć w przyszłym roku.

Na zdjęciu koncepcja rozmieszczenia budynków mieszkalnych na miejskiej działce na Witkowicach. Na powierzchni 2,9 hektara, w otoczeniu zieleni ma stanąć 11 budynków.

W kolejce po mieszkanie komunalne lub socjalne od miasta czeka 445 rodzin. Ta kolejka może już wkrótce nieco się skrócić, bo miasto w przyszłym roku rozpocznie budowę pierwszych mieszkań na osiedlu Witkowice (w pobliżu ulic 6 Dywizji Piechoty i Kolumba). Pierwsze mieszkania (cała inwestycja będzie prowadzona etapami) mogłyby zostać przekazane lokatorom już w 2021r.

264 mieszkań. A może więcej

-Powstanie 11 budynków. W zamierzeniu były to budynki czteropiętrowe i sześciopiętrowe. Tych czteropiętrowych było siedem. – mówi Robert Cieciora, prezes Kołobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Natomiast po spotkaniu z panią prezydent, pani prezydent poleciła porozmawiać jeszcze z architektami w celu zwiększenia liczby mieszkań przez podwyższenie tych ostatnich. Wszystko zależy od tego, jak sobie poradzimy ze współczynnikiem miejsc postojowych na tym terenie, który wynosi 1,3. To oznacza, że na każde trzy wybudowane mieszkania musimy zabezpieczyć mniej więcej cztery miejsca postojowe. Decyzja w tej sprawie zapadnie po przedstawieniu koncepcji projektowej zakładającej zwiększenie wysokości budynków przy jednoczesnym wygospodarowaniu dodatkowych miejsc parkingowych.

Jeżeli uda się podnieść budynki liczba lokali mogłaby wzrosnąć o 60-70 mieszkań – 264 do ok. 330.

Etapami. KTBS ma na to 5 lat

Inwestycja będzie etapowana. W pierwszym etapie powstaną cztery budynki (ok. 90 mieszkań, w tym etapie nie będzie mieszkań „pod wynajem”), w drugim również cztery, a w trzecim trzy (ok. 80 lokali). O mieszkania komunalne i socjalne będą mogły się starać osoby z listy w urzędzie miasta. Z kolei regulamin przyznawania mieszkań „pod wynajem” z opcją wykupu po 5 latach, dopiero powstanie.
20 procent mieszkań to będą lokale jednopokojowe, kolejne 20 procent to mieszkania trzypokojowe. Najwięcej, bo 60 proc. to mieszkania dwupokojowe. Najmniejsze mieszkanie będzie miało 25 m kw., a największe 70. Co najmniej 20 mieszkań będzie przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Będą balkony

Budynki mają mieć balkony. To ważne, bo ostatnie lokale komunalne zbudowane przy ul. Rybackiej ich nie miały. Na ich brak skarżą się lokatorzy. Powstanie też parking na 343 miejsc postojowych. 

– Zadbaliśmy o to by była tam infrastruktura niezbędna szczególnie młodym małżeństwo z dziećmi takimi jak place zabaw. – mówi prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska. – Chcemy, aby zastosowano też jak najwięcej rozwiązań ekologicznych takich jak fotowoltaika czy małe zbiorniki retencyjne.

Cała inwestycja ma w sumie pochłonąć ok. 45 milionów złotych. Wkład miasta to mniej niż połowa tej kwoty. Reszta zostanie sfinansowana m.in. z bezzwrotnego kredytu (inny model finansowania dotyczy mieszkań „pod wynajem”, których budowy nie może finansować miasto).

W wideo poniżej wypowiedź R. Cieciory, prezesa KTBS. 

 

Dodaj komentarz