Największy ogrodnik Kołobrzegu przepadł przez swoje pochodzenie?

You are currently viewing Największy ogrodnik Kołobrzegu przepadł przez swoje pochodzenie?

Komisja Komunalna przy Radzie Miasta negatywnie zaopiniowała projekt nazwania skweru vis-a-vis restauracji Barka, Skwerem im. Henryka Martensa. 

Bezimienny dotąd skwer miał dostać dziś patrona. Wybrano Henryka Martensa, Niemca żydowskiego pochodzenia, ogrodnika, który w latach 1887-1926 pełnił funkcję dyrektora miejskiego ogrodnictwa i aranżował w Kołobrzegu zieleń, m.in. ogród różany, bindaż i zieleń w Parku 18 Marca. Efekty jego pracy możemy oglądać do dziś.

Decyzja o nazwaniu skweru miała zapaść dziś na sesji Rady Miasta. Jednak Komisja Komunalna zaopiniowała projekt uchwały w tej sprawie negatywnie. Z kolei debiutujący dziś na sesji klub radnych „Niezależny Kołobrzeg”, jak powiedział jego przewodniczący Henryk Bieńkowski,  miał w tej sprawie „mieszane uczucia” . Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości nie wypracował stanowiska, a Wioletta Dymecka przewodnicząca klubu „Porozumienie dla Kołobrzegu Wioletty Dymeckiej” zapowiedziała, że jego członkowie będą głosowali indywidualnie.

W końcu projekt uchwały został wycofany. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć  wątpliwości radnych miało budzić niemieckie pochodzenie Henryka Martensa.

Radni za to byli zgodni jak nazwać dwie ulice na osiedlu Ogrody, które powstaną niedługo na terenach należących kiedyś do wojska. Głosowali jednogłośnie „za” i od dziś będą one nosić nazwę ulica gen. Tadeusza Rozwadowskiego i ulica gen. Stanisława Maczka.

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Nick

  Żyją jeszcze w Kołobrzegu, który organizował przed kilka lat Dni Tolerancji, ludzie, którym przeszkadza niemiecka historia miasta? Poznajmy ich nazwiska: Przewodniczący: DARIUSZ ZAWADZKI
  Członkowie komisji:
  Marcin Beńko
  Henryk Bieńkowski
  Krystyna Strzyżewska
  Wioletta Dymecka
  Sławomir Kargul
  Wiesław Parus
  Bogusław Połowniak
  Ryszard Szufel
  Ireneusz Zarzycki

 2. Kołobrzeżanin od urodzenia

  Matołectwo i zaściankowość jest porażająca….

Dodaj komentarz