Odpowiedź ze Szczecina nadeszła błyskawicznie. Rzecznik wojewody pisze w sprawie kołobrzeskich nazw ulic i miejsc

Po dzisiejszej konferencji prezydenta Janusza Gromka i jego zastępcy Jacka Woźniaka w sprawie pisma wojewody zachodniopomorskiego w którym kwestionuje on trzy kołobrzeskie nazwy (placu i parku 18 Marca oraz ulicy IV Dywizji Wojska Polskiego), rzecznik prasowy wojewody rozesłał do mediów pismo w którym apeluje m.in. o  „nie podgrzewanie temperatury sporu politycznego„.

Na zdjęciu budynek Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Fot. szczecin.uw.gov.pl.

Treść pisma rozesłanego do mediów, która jest odpowiedzią na konferencję władz miasta, publikujemy poniżej. Publikujemy też zdjęcie fragmentu korespondencji, która wywołała dzisiejsze poruszenie. Na swoim profilu na Facebooku zamieścił je prezydent Kołobrzegu. Czytamy w nim m.in. że działania wojewody zmierzają do wydania zarządzenia zastępczego w celu nadania Parkowi 18 Marca nazwy zgodnej (nowej) z ustawą tzw. dekomunizacyjną.

„Wojewoda Zachodniopomorski wysłał do zachodniopomorskich gmin, które nie wywiązały się z obowiązku tzw. dekomunizacji nazw ulic, zawiadomienia o wszczęciu postępowania nadzorczego. 

Pismo wojewody trafiło również do władz samorządowych Kołobrzegu. Wojewoda wskazuje w nim listę ulic, których nazwy Instytut Pamięci Narodowej uznał za niezgodne z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. 

Należy z całą mocą podkreślić, że wysłane do władz Kołobrzegu pismo w żadnej mierze nie jest decyzją o zmianie nazwy ulic, a jedynie zawiadomieniem, że ulice objęte jego treścią budzą wątpliwości Instytutu Pamięci Narodowej. Pismo to umożliwia wojewodzie przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami Kołobrzegu oraz zasięgnięcie opinii renomowanych historyków i politologów, a także wystąpienie o ostateczną opinię z IPN. Decyzję o zmianie nazw ulic wojewoda będzie podejmował uwzględniając wynik konsultacji z mieszkańcami oraz opinie naukowców. 

Wojewoda Zachodniopomorski apeluje, aby uczestnicy życia publicznego – niektórzy posłowie i samorządowcy, pozostali lojalni wobec obowiązującego w Polsce prawa  i umożliwili konstruktywny dialog z mieszkańcami Kołobrzegu, a nie podgrzewali temperaturę sporu politycznego.
Piotr Pieleszek
Centrum prasowe wojewody

pismo - Odpowiedź ze Szczecina nadeszła błyskawicznie. Rzecznik wojewody pisze w sprawie kołobrzeskich nazw ulic i miejsc

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend