Poniedziałek, RCK, sztuka „Podróż do Tylży”, godz. 20, wstęp wolny

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta i Niemieckie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne w Pile zapraszają na sztukę teatralną „Podróż do Tylży” w języku niemieckim w wykonaniu Teatru z Elmshorn – Forum Baltikum Dittchenbuhne. Start: 1.10.2018 r. (poniedziałek) g. 20:00, sala widowiskowa RCK, wstęp wolny. Darmowe wejściówki do odebrania w kasie RCK.

„Podróż do Tylży” – to jedna z czterech nowel Hermanna Sudermanna, które ukazały się w 1917 roku w zbiorze zatytułowanym „Litewskie historie”. Opisane wydarzenia pochodzą ze wsi z połowy XIX stulecia. I, tak jest też z „Podróżą…” w adaptacji scenicznej Raimara Neufeldta. Opowiadanie i sztuka odsłaniają miłosne uwikłania rybaka ze służącą. Ansas chcąc z nich wybrnąć knuje okrutną intrygę. Wyrusza z żoną w „podróż pojednania” do Tylży z założeniem, że podczas powrotu wywróci łódź i tylko on się uratuje. Wracając zmienia jednak zdanie…

W tym miejscu można przywołać znane powszechne przysłowie: „Kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada”. Godzi się jeszcze wspomnieć, że opowiadanie to zostało przeniesione na ekran, jako dramat filmowy, aż dwukrotnie: w 1939 roku i trzydzieści lat później. A. Niśkiewicz.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend