Przebadali domy z tzw. wielkiej płyty. Wieżowce jeszcze długo postoją

Właśnie zakończyły się ogólnokrajowe badania stanu technicznego domów z tzw. wielkiej płyty. Pytamy, jaki jest ich stan w Kołobrzegu.

-Zakończyły się kilkuletnie badania domów z wielkiej płyty, przygotowujemy poradnik dla administratorów. – powiedział w piątek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak dodał, wyniki badań wskazują, że domy są w dobrym stanie. – W najbliższym czasie pokażemy sposoby administrowania, zarządzania tymi budynkami, aby przez kolejne 100 lat nic się z nimi nie działo. – powiedział Soboń.

W Kołobrzegu bloki z tzw. wielkiej płyty były budowane od połowy lat 70. Najstarszym budynkiem tego typu jest wieżowiec przy ul. Waryńskiego. W domach wybudowanych w tej technice i administrowanych tylko przez Kołobrzeską Spółdzielnię Mieszkaniową mieszka około 6 tysięcy osób. Do tego należy doliczyć mieszkańców kilku wieżowców „wojskowych” m.in. przy ul. Wschodniej.

-Wszystkie budynki przechodzą przeglądy roczne i pięcioletnie. Dodatkowo nasze wysokie budynki ze względu na dużą powierzchnię dachu przechodzą jeszcze półroczne, nad którymi pieczę sprawuje nadzór budowlany. To jest cały czas badane. – mówi Artur Mackiewicz, prezes Kołobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Były też próby odkrywania zbrojenia w środku i badania ich stanu i jest ono w bardzo dobrym stanie. Ich trwałość jest dużo dłuższa niż budynków budowanych z cegły.

Badania ogólnopolskie wykazały, że jedynym słabym punktem budynków wybudowanych w tej technice są niektóre płyty wielowarstwowe, w których łączenia warstw zewnętrznych, fakturowych z nośnymi, wymagają dodatkowego wzmocnienia. Jak zapewnia wiceministerstwo, w celu zapewnienia finansowania wzmocnienia łączeń ma być wprowadzona poprawka do ustawy o termomodernizacji – przy przyznaniu pieniędzy na docieplenie, w przypadku budynków ze ścianami trójwarstwowymi, będzie można przeznaczyć część pieniędzy na wzmocnienie łączeń. – Chciałbym podkreślić, że nie ma żadnego zagrożenia związanego z tymi łączeniami. – uspokaja minister.

Szacuje się, że obecnie w Polsce jest ponad 4 mln mieszkań w budynkach z wielkiej płyty.

 

reklama 2 - Przebadali domy z tzw. wielkiej płyty. Wieżowce jeszcze długo postoją

1 Komentarz

Napisz komentarz
  1. 14 maja, 18:00 Stary Kołobrzeg z rodzinnych fotografii: wieżowiec przy ul. Waryńskiego – Niezależne Media

    […] Budowa wieżowców z tzw. “wielkiej płyty” w Kołobrzegu rozpoczęła się w latach 70.ubiegłego wieku. Pierwszym budynkiem tego typu był wieżowiec przy ul. Waryńskiego, dziś znany z “Delikatesów”. Jak podaje serwis “Gazeta Prawna”, w Polsce w blisko 4 mln lokali w blokach z wielkiej płyty mieszka ok. 12 mln ludzi – to jedna trzecia populacji kraju. Najstarsze budynki zbliżają się do sześćdziesiątki, choć ich żywotność planowano na 50, maksymalnie 70 lat. Tymczasem okazuje się, że przez odpowiednie zarządzanie te budynki mogą służyć jeszcze przez sto lat. Jak z kolei podaje OK Kołobrzeg: “w domach wybudowanych w tej technice i administrowanych tylko przez Kołobrzeską Spółdzielnię Mieszkaniową mieszka około 6 tysięcy osób. Do tego należy doliczyć mieszkańców kilku wieżowców „wojskowych” m.in. przy ul. Wschodniej”. Polecamy materiał:   Przebadali domy z tzw. wielkiej płyty […]

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend