Przebudowa amfiteatru przerosła projektantów? Krótki czas na składanie ofert

Do braku firm budowlanych chętnych na miejskie zamówienia zdążyliśmy przywyknąć – rzadko kiedy udaje się znaleźć je w pierwszym przetargu. Trzeba je powtarzać i zwykle dokładać jeszcze pieniędzy. Teraz okazuje się, że zaczyna brakować również projektantów.

Przetarg nieograniczony na wyłonienie firmy, która przygotuje projekt przebudowy amfiteatru przy ul. A. Fredry zakończył się fiaskiem. W terminie (do 27 lutego) żadna firma nie złożyła oferty. Przetarg zostanie powtórzony.

Być może o braku zainteresowania zdecydował fakt, że projekt jest wymagający, a miasto wysoko ustawiło poprzeczkę. Do oferty należało dołączyć wstępną, ale dość szczegółową koncepcję przebudowy amfiteatru. Czasu na jej przygotowanie było mało – informacja o zamówieniu pokazała się na stronie Urzędu Miasta 22 stycznia, a czas na składanie ofert z wstępną koncepcją upłynął już miesiąc później. Czas na wykonanie końcowego projektu jest o wiele dłuższy i mija w grudniu tego roku. 

Sam projekt również jest specyficzny i wymaga m.in. zatrudnienia przez firmy projektowe akustyka, który zadba o prawidłowe nagłośnienie obiektu.

Co dokładnie ma być zrobione? Według założeń, które przyjęło miasto, cały obiekt ma się gruntownie zmienić. Widownia w nowym amfiteatrze ma składać się z trzech sektorów i pomieścić 3,5 tys. osób, czyli będzie o 500 miejsc mniej niż dziś. Na widowni zamiast ławek mają znaleźć się składane, wygodne krzesełka z oparciem. Scena ma mieć powierzchnię 180 metrów kw. Ma mieć też możliwość zainstalowania zamykanej kurtyny. I co ważne, całość ma być zadaszona.

W części funkcjonującej przez cały rok ma się znaleźć 150-metrowa sala prób, wykorzystywana m.in. na imprezy klubowe i wytłumiona, młodzieżowa pracownia muzyczna o powierzchni ok. 70 m kw. Nowy obiekt przy ul. Fredry ma posiadać kawiarenkę z ogródkiem. Będą też trzy całoroczne lokale gastronomiczne przeznaczone na dzierżawę.

Co ciekawe, do zamówienia miasto dopisało punkt o koncepcji projektowej podziemnego parkingu (po drugiej stronie ul. A. Fredry) z tunelem pod ziemią, którym można byłoby dostać się do amfiteatru. Miejscy urzędnicy nie ukrywają jednak, że ten etap prac zostawiają sobie na później.

Całe przedsięwzięcie związane z przebudową amfiteatru ma zostać przeprowadzone do 2021 roku. Największe natężenie prac budowlanych zaplanowana na lata 2020-2021. W Wieloletniej Prognozie Finansowej miasto przeznaczyło na przebudowę amfiteatru 18,3 mln zł. Urząd będzie ubiegał się o dofinansowanie inwestycji.

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend