Rusza długo wyczekiwany remont zabytkowej poczty. Cały budynek obstawiony rusztowaniami

O tym, że zabytkowy, neogotycki budynek przy ul. Armii Krajowej 1, w którym urzęduje Poczta Polska, pilnie potrzebuje remontu, informujemy od 3 lat. W końcu nowy właściciel, który w 2018r. kupił budynek od firmy telekomunikacyjnej Orange, postawił rusztowania i zaczyna remont elewacji.

Budynek przy ulicy Armii Krajowej 1 powstał w latach 1883-84. W czasach niemieckiego Kołobrzegu był siedzibą Cesarskiego Urzędu Pocztowego. Od lat jest główną siedzibą Poczty Polskiej w Kołobrzegu, która dzierżawi parter.

W złym stanie jest szczególnie dach i elementy architektoniczne elewacji m.in. słynne krasnale. Poprzedni właściciel obiektu, firma telekomunikacyjna Orange Polska S.A., zamiast remontu, postawił jedynie drewniane konstrukcje z daszkami przy froncie budynku. Miały chronić przed spadającymi dachówkami i kawałkami cegieł.

Nowy właściciel budynku za remont wziął się na poważnie. W ostatnich dniach postawił rusztowania i zaczyna remont. Odbywa się on pod okiem konserwatorki zabytków. Co ciekawe, konserwatorka nie ma wpływu na plany inwestora dotyczące wnętrz, bo poczta mocno ucierpiała w trakcie walk o Kołobrzeg, a następnie została jeszcze podpalona. Cały podział przestrzeni wewnątrz został więc zrobiony na nowo i nie podlega ochronie.

1 - Rusza długo wyczekiwany remont zabytkowej poczty. Cały budynek obstawiony rusztowaniami 2b - Rusza długo wyczekiwany remont zabytkowej poczty. Cały budynek obstawiony rusztowaniami 3b - Rusza długo wyczekiwany remont zabytkowej poczty. Cały budynek obstawiony rusztowaniami

1 Komentarz

Napisz komentarz
  1. Wrzesień 15, 20:13 kilo

    A kogo to obchodzi jak to w środku wygląda. Ma być dostosowane do obecnych potrzeb i wymagań, a nie widzimisia urzędasa na stołku. Ważne że bryła budynku jest nienaruszona.

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend