Seniorzy znowu na celowniku oszustów

Przestępcy podając się za fałszywych funkcjonariuszy CBŚP oszukali 77-letnia mieszkankę Kołobrzegu. Seniorce skradziono blisko 20 tysięcy złotych. 

Wczoraj policjanci z kołobrzeskiej komendy otrzymali zgłoszenie, że 77-latka została oszukana przez mężczyznę podającego się za funkcjonariusza CBŚP. Zaplanowana przez oszustów „akcja” trwała cały dzień. Na telefon stacjonarny seniorki zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako Arkadiusz Lipski funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. By uwiarygodnić swoje słowa, zaproponował kobiecie żeby wykręciła numer 997 bez rozłączania się. Męski głos w słuchawce potwierdził starszej pani, że dzwoniącym jest faktycznie funkcjonariusz Policji. Mężczyzna oznajmił, że Policja prowadzi tajną akcję i rozpracowuje grupę przestępców .

Następnie fałszywy funkcjonariusz wypytał kobietę ile posiada oszczędności oraz poprosił o numer telefonu komórkowego. Nakazując obowiązkową dyskrecję, „agent” cały czas instruował kobietę, jakie ma podjąć krok po kroku czynności i cały czas był z nią w kontakcie przez telefon komórkowy.

Kobieta wypłaciła gotówkę i przekazała na wskazany przez niego numer bankowy. Blisko 20 tysięcy złotych trafiło w ręce oszustów, zanim kobieta zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa.

Pomysłowość oszustów nie zna granic. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom!

– Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań – przestrzegają funkcjonariusze Policji – Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób. Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend