Strajk nauczycieli pewny na 90 proc. Miasto organizuje alternatywne formy opieki

Dziś (5 kwietnia) rząd przedstawił nową propozycję dla nauczycieli. Skomentował ją prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz: „Dzisiejsza propozycja rządu tylko zaognia sytuację”. Efekt rozmów, a właściwie ich brak oznacza, że 8 kwietnia rozpoczyna się bezterminowy strajk nauczycieli.

Planowany na poniedziałek strajk to też spore wyzwanie organizacyjne dla samorządów. W Kołobrzegu do protestu przystępują wszystkie szkoły i przedszkola podlegające pod magistrat.

-Rozmowy zostały przerwane do niedzieli do godziny 18. My jednak chcielibyśmy, już dziś poinformować państwa jak wygląda sytuacja. – mówiła dziś podczas konferencji zwołanej zaraz po zawieszeniu rozmów związkowców z rządem, prezydent Kołobrzegu. – Ponad 90 procent nauczycieli, pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w 16 naszych placówkach oświatowych zadeklarowało, że weźmie udział w strajku.

W przedszkolach 180, a w szkołach podstawowych i gimnazjalnych 147 rodziców poinformowało, że 8 kwietnia nie są w stanie zagwarantować swoim dzieciom opieki i przyprowadzą je w poniedziałek na zajęcia.

Niestety, wielu rodziców w ogóle nie odpowiedziało na apel nauczycieli i nie poinformowało szkół i przedszkoli, jak postąpią pierwszego dnia protestu. Dla nich miasto uruchamia świetlice. Od poniedziałku, od godz. 8 do 16 będą czynne świetlice przy ul. Jedności Narodowej, Granicznej i  Czarneckiego. Liczba miejsc jest ograniczona.

Doraźną ofertę zajęć przygotowała Biblioteka, RCK i MOSiR. Ich program opublikujemy zaraz, jak tylko będzie dostępny.

Więcej w materiale wideo:

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend