Temat dla urzędników i radnych: Gdynia w trosce o morskie środowisko rezygnuje z plastiku. Czy w Kołobrzegu jest to możliwe?

Gdyński ratusz rezygnuje z plastiku. Plastikowe kubeczki, sztućce, słomki, torebki i pojemniki na żywność zastąpią wykonane ze szkła, drewna i innych naturalnych materiałów oraz te nadające się do wielokrotnego użytku. 

Każdego roku coraz więcej odpadów z tworzyw sztucznych gromadzi się w morzach i oceanach, gdzie stanowią one ok. 70% wszystkich śmieci. Ich ilość cały czas rośnie. Pozostałości po plastiku można znaleźć u niektórych gatunków ryb lub skorupiaków, a koniec końców, trafiają więc one także do ostatniego ogniwa łańcucha pokarmowego, czyli człowieka.

Gdyński magistrat, miejskie jednostki organizacyjne oraz inne jednostki budżetowe stawiają na wykorzystanie produktów wykonanych ze szkła, papieru, drewna i innych zamienników plastiku, które po zużyciu pozwalają na poddanie ich recyclingowi lub są biodegradowalne. Podjęte działania dotyczą również wszelkiego rodzaju spotkań i imprez organizowanych i współorganizowanych przez miasto.

W 2021 roku wchodzi zakaz. Gdynia nie czeka

Przypomnijmy, że zgodnie z przygotowaną przez Unię Europejską tzw. „dyrektywą plastikową”, od 2021 roku na terenie wspólnoty ma obowiązywać zakaz obrotu 10 produktami plastikowymi jednorazowego użytku, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki. Gdynia, nie czekając do 2021 roku, już teraz przygotowuje się do koniecznych zmian.

– Chcemy prowadzić w urzędzie politykę proekologiczną. Jako jednostka i instytucja publiczna odpowiadamy za tworzenie pozytywnego przykładu i zachęcania mieszkańców do zmian nawyków na korzyść dla środowiska. – mówi cytowany przez portal gospodarkamorska.pl Jerzy Zając, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.

Czy w Kołobrzegu, dla którego podobnie jak dla Gdyni przyszłość morskiego środowiska powinna być szczególnie ważna, mogłyby zapaść podobne decyzje proekologiczne?  To bez wątpienia temat dla urzędników i radnych Rady Miasta.
Do tematu wrócimy.

2 komentarze

Napisz komentarz
  1. 21 kwietnia, 09:15 darek

    Bardziej by się skupili na broni chemicznej znajdującej się w morzu.

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend