Tu wypożyczysz tegorocznego noblistę

5 października Akademia Szwedzka ogłosiła tegorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.  Jest nim Brytyjczyk Kazuo Ishiguro. Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Brzozowej wyeksponowała książki tego autora, które można wypożyczyć.

– W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem – uzasadniono w oświadczeniu. 

Kazuo Ishiguro wydał osiem książek. Jest również autorem scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Jego najbardziej znaną powieścią jest „Okruchy dnia” z 1989 roku.

Kazuo Ishiguro urodził się w 8 listopada 1954 roku w Nagasaki w Japonii. Pięć lat później jego rodzina przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii. Studiował literaturę w Kent. Jego pierwsza powieść to „Pejzaż w kolorze sepii”, wydana w 1982 roku, kolejna to – „Malarz świata ułudy” z 1986 roku. Następne – „Okruchy dnia”, „Nie opuszczaj mnie”, „Niepocieszony”, „Kiedy byliśmy sierotami”, „Pogrzebany olbrzym” i tom opowiadań „Nokturny” (2009).

Fot. MBP

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend