Ukraińcy porzucą pracę u nas jeszcze przed wakacjami? Od dziś mogą wjeżdżać do krajów Unii bez wiz

Od dziś obywatele Ukrainy mogą bez wiz wjeżdżać na teren Unii Europejskiej. Powiat kołobrzeski może stracić wielu pracujących tu obywateli tego kraju, bo wprawdzie u nas zarabiają 5 razy więcej niż u siebie, to w Niemczech mogą dostać nawet  4 razy więcej niż u nas.

5 czerwca  w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kołobrzegu tzw. oświadczeń o zamiarze powierzenia obowiązków cudzoziemcowi  było już 2438 ( w całym 2016 roku było ich 2037). Dotyczyły one głównie zatrudnienia Ukraińców, którzy podejmują pracę m.in. przemyśle spożywczym, restauracjach, hotelach i w budowlance.

Żeby się o tym przekonać wystarczy przejść się po mieście. Język ukraiński lub rosyjski usłyszymy wśród pracowników budowlanych pracujących np. przy zdejmowaniu azbestu z bloku przy ul. Budowlanej czy przy ocieplaniu bloków na osiedlu Ogrody. Wschodni akcent słychać też w kawiarniach i restauracjach.

Teraz część z nich może wybrać pracę np. Niemczech i to bez względu na fakt, że byłaby to praca w szarej strefie – od 11 czerwca nie ma już obowiązku posiadania wiz w UE. Ukraińcy mogą wjechać do krajów Wspólnoty na 90 dni – w ciągu pół roku – w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

Eksperci oceniają, że jeszcze w czerwcu zacznie się ostra rywalizacja między Polskimi legalnymi ofertami pracy, a dużo lepiej płatnymi możliwościami zatrudnienia w szarej strefie w UE.

– Pracownik z Ukrainy jest czuły na te różnice w zarobkach – mówi jeden z przedsiębiorców kołobrzeskich – Mieliśmy przypadki, że ledwo nauczył się on pracy, a odchodził bo ktoś mu zaoferował mu 10 zł więcej.  

Według różnych szacunków, u naszego zachodniego sąsiada brakuje miliona pracowników. Może to spowodować, że Niemcy będą przymykać oko na nielegalnych pracowników, żeby tylko ratować gospodarkę.

Tymczasem na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy j w Kołobrzegu było dziś  w sumie 919 ofert pracy. Złożyło je 388 pracodawców, którzy mają realny problem ze znalezieniem ludzi do pracy. Poszukiwania trwają nawet miesiąc czasu. Z pewnością nie pomaga w tym fakt, że oferują oni najczęściej wciąż najniższe możliwe wynagrodzenie – 2 tys. zł brutto lub 13 zł brutto na godzinę.

2 komentarze

Napisz komentarz
  1. 12 czerwca, 23:16 glupoty piszecie

    bez obrazy dla was ale zasięgnijie wiecej opini w temaci bo piszenie mega ale to mega glupote. Zostaly zniesione wizy turystyczne a nie pracowniczeogarnicjecie ie bo robicie fakena cale miasto

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend