Unijne wsparcie: ponad milion złotych dla dwóch firm z pow. kołobrzeskiego

Przedsiębiorcy z Budzistowa i Gościna zamierzają rozwinąć swoje działalności gospodarcze. Inwestycje stawiające na nowoczesne technologie wsparte zostaną środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Unijna pomoc trafi do spółek Beneton i Rafa Plandeki.

 Inwestycje zakładają zakup specjalistycznych urządzeń. Termin realizacji działań zaplanowano na lata 2022-2023. – Nowoczesny sprzęt podwyższy standardy produkcji w obu spółkach oraz zapewni im większą konkurencyjność na rynkach zbytu. Po raz kolejny ambitnym planom przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego przychodzą z pomocą fundusze europejskie – mówiła członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska

Beneton z Budzistowa zdecydował o zautomatyzowaniu produkcji wyrobów z cenionej w Polsce kołobrzeskiej borowiny. Działająca od 2009 roku firma planuje zakup instalacji dwóch zestawów urządzeń do rozdrabniania i konfekcjonowania borowiny oraz wyposażenie laboratorium w aparaturę kontrolującą parametry surowców i produktów. Dzięki temu produkowane będą lecznicze wyroby borowinowe (plastry, pasty). Wdrożenie innowacji to efekt współpracy rozwojowo-badawczej spółki z Politechniką Koszalińską.

Koszt inwestycji to blisko 1,8 mln zł. Urząd Marszałkowski będzie partycypował w kosztach przedsięwzięcia i przekaże beneficjentowi unijne wsparcie w wysokości prawie 800 tys. zł. 

Z kolei firma Rafa Plandeki z Gościna zamierza zakupić zgrzewarkę HF oraz automat do mycia plandek. Doposażenie firmy w nowy sprzęt zwiększy wydajność, a także skróci produkcję. Spółka działa od 2000 roku, specjalizuje się w tworzeniu plandek na hale namiotowe, samochody dostawcze czy wywrotki. Na wdrożenie zmian przedsiębiorstwo przeznaczy około 800 tys. zł. Urząd Marszałkowski pokryje z puli unijnej część poniesionych przez spółkę kosztów. Będzie to ponad 350 tys. zł. 

Projekty wpisują się w założenia 1 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie”, działanie 1.8 „Inwestycje przedsiębiorców ramach ZIT dla Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego”.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend