Urzędnicy w Kołobrzegu będą badać drzewa. Magistrat chce kupić tomograf soniczny

Urząd Miasta w Kołobrzegu chce kupić tomograf dźwiękowy (soniczny) do wykonywania specjalistycznych badań drzew. Zapytanie ofertowe już zostało opublikowane. Firmy, które mogą go dostarczyć, mają czas na złożenie oferty do końca sierpnia.

Urzędnicy z miejskiego wydziału ochrony środowiska dostaną profesjonalne narzędzie do diagnostyki drzew – tomograf dźwiękowy (soniczny). Jego obsługa jest prosta, odczyt pomiarów po przeszkoleniu też nie powinien nastręczać problemów. Jednak jak zastrzega rzecznik prasowy magistratu – w sytuacjach wymagających specjalistycznej konsultacji, wynik badania będzie przesyłany dendrologom.

Urządzenie wykrywa rozmiary i miejsca wypróchnień oraz ubytków drzewa. Dużą zaletą jest szybkość wykonywania pomiaru – wystarczy 5-10 minut. Urządzenie wykorzystuje bezinwazyjną metodę badania falami dźwiękowymi (bez promieniowania) oraz generuje trójwymiarowy model badanego pnia.

Urządzenie ma pomóc wykryć m.in. zagrożenie przewróceniem się drzew, które na oko wyglądają na zupełnie zdrowe. W ciągu ostatniego czasu na terenie miasta padło kilka takich, którym wydawało się, że nic nie dolega, m.in. przy placu zabaw przy ul. Obrońców Westerplatte.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend