Ustronie Morskie w czołówce najbogatszych gmin w Polsce. Kołobrzeg i powiat kołobrzeski pod koniec pierwszej dziesiątki

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” jak co roku, przedstawiło ranking zamożności polskich samorządów. Tuż za podium znalazła się gmina Ustronie Morskie. Do pierwszej dziesiątki najbogatszych miast powiatowych po przerwie wrócił Kołobrzeg.

Ranking został oparty o wskaźnik dochodu uzyskany w 2017 r. przez dany samorząd, mierzony kwotą przypadającą na jednego mieszkańca (tzw. per capita). Jak piszą twórcy raportu: „Ranking pokazuje tempo rozwoju danej jednostki, świadczy o jakości decyzji inwestycyjnych i administracyjnych podejmowanych przez władze samorządowe. Pokazuje też, że najbogatsze samorządy potrafią mądrze inwestować swoje dochody”.

Ranking podzielono na kilka kategorii. Osobno sklasyfikowano województwa i miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, powiaty, miasta powiatowe, miasta inne i gminy wiejskie.

Awans o jedno miejsce i skok z „piątego” na „czwarte” miejsce w rankingu, w kategorii gmin wiejskich zaliczyła gmina Ustronie Morskie. Jej dochód per capita w 2017 r. wyniósł 8.103,68 zł. – Te wskaźniki pokazują, że gmina Ustronie Morskie jest silnym i stabilnym samorządem nie tylko w województwie zachodniopomorskim, ale również w kraju – podsumował wyniki rankingu wójt Jerzy Kołakowski.

Kołobrzeg w kategorii miast powiatowych zajął ósmym miejsce z per capita 4131,25 zł. Z kolei powiat kołobrzeski w swojej grupie uplasował się na dziewiątym miejscu z per capita 1025,88 zł.

ranking WSPÓLNOTA - Ustronie Morskie w czołówce najbogatszych gmin w Polsce. Kołobrzeg i powiat kołobrzeski pod koniec pierwszej dziesiątki

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend