W sobotę Wielkie Sprzątanie Parsęty

Już po raz trzynasty  firma Troton, najstarsza polska organizacja ekologiczna Klub Gaja i Porozumienie dla Parsęty, zapraszają na Wielkie Sprzątanie Parsęty.
W tym roku akcja odbędzie się w sobotę 12 maja 2018 o godzinie 11, jak zwykle na parkingu za mostem w Ząbrowie.
Spotkanie rozpocznie się wspólnym sprzątaniem brzegów najpiękniejszej rzeki naszego regionu. Nagrodą za wysiłek będzie zabawa i biesiada.
W programie imprezy m.in.  konkursy  o tematyce ekologicznej, występy  dziecięcych grup wokalnych działających przy OPP w Kołobrzegu,  zespołu ludowego „Podlotki” z Gościna oraz Strażackiej Orkiestry Dętej „Morka” z Ustronia Morskiego. Tradycyjnie będzie też grochówka, smakołyki z grilla, a dla spragnionych napoje.
Jak zwykle przyjedzie Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. Kołobrzeska Fundacja Ogon do Góry zaprosi dzieci i dorosłych na warsztaty budowy domków dla wolnożyjących kotów.
W tym roku, po raz kolejny, organizatorzy wręczą statuetki „Przyjaciela Parsęty”. Otrzymają je osoby oraz instytucje, które wspierają  akcję oraz przyczyniają  się do zachowania dobrostanu Parsęty.
Porozumienie dla Parsęty w 2005 roku „zaadoptowało” Parsętę. Program Zaadoptuj rzekę jest organizowany przez Klub  „Gaja”. Jego adresatem są szkoły, samorządy i instytucje w całej Polsce.Obejmuje takie działania jak  sprzątanie rzeki i jej brzegów, zajęcia terenowe i wycieczki, poznawanie historii i geografii rzeki, nadawanie nazw bezimiennym potokom, organizowanie konkursów plastycznych czy literackich. Do tej pory zaadoptowano 300 rzek.
W 2008 roku The Green Spider Network, sieć instytucji i organizacji powołanych i wspieranych przez Komisję Europejską i DG Environment uznał akcję „Zaadoptuj rzekę” za jeden z pięciu najlepszych projektów ekologicznych w Europie.
Firma TROTON uczestniczy w akcji adopcji Parsęty od 2005 roku jako członek założyciel Porozumienia dla Parsęty – pierwszego w Polsce projektu łączącego lokalne instytucje samorządowe, szkoły oraz partnerów biznesowych  w akcji ochrony rzek.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend